Udostępnij

Zabójcze fale upałów: Za ponad jedną trzecią zgonów odpowiada zmiana klimatu

04.06.2021

Ponad jedną trzecią zgonów z lat 1991-2018, w których rolę odegrały upały, można przypisać zmianom klimatycznym. Tak wynika z międzynarodowych badań, opublikowanych na łamach „Nature Climate Change„.

Badanie, o którym mowa, zostało przeprowadzone przez zespół naukowców z London School of Hygiene & Tropical Medicine (LSHTM) oraz Uniwersytetu Berneńskiego. W oparciu o dane z 732 lokalizacji w 43 krajach postanowiono sprawdzić, jaki jest rzeczywisty wpływ zmian klimatu na liczbę zgonów spowodowanych wysokimi temperaturami.

Wyniki wspomnianych badań opublikowana na łamach czasopisma naukowego „Nature Climate Change„.

Autorzy analizy szacują, że 37 proc. zgonów spowodowanych upałami w latach 1981-2018 można przypisać zmianom klimatu. Problem ten dotyka przede wszystkim Ameryki Środkowej i Południowej, gdzie odseten ten sięga nawet 76 proc. Równie widoczny problem jest w Azji Południowo-Wschodniej (od 48 do 61 proc.).

Czytaj także: Fala upałów: po raz pierwszy w tym roku temperatura przekroczyła 50 stopni

„Spodziewamy się, że odsetek zgonów związanych z upałami będzie nadal rósł, jeśli nie zrobimy czegoś w sprawie zmiany klimatu. Jak dotąd średnia globalna temperatura wzrosła tylko o około 1°C. Stanowi to zaledwie ułamek tego, z czym moglibyśmy się zmierzyć, gdyby emisje [gazów cieplarnianych – przyp. red.] nadal rosły w niekontrolowany sposób” – powiedziała w oświadczeniu dr Ana M. Vicedo-Cabrera z Uniwersytetu Berneńskiego, główna autorka badania.

_

Z pełnymi wynikami przytoczonych badań można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/KieferPix

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.