Udostępnij

Uprawa kakao przyczynia się do karczowania lasów. Chcą z tym skończyć dwa afrykańskie kraje

03.04.2019

Wybrzeże Kości Słoniowej i Ghana, razem z wiodącymi producentami czekolady i plantatorami kakao, chcą walczyć z karczowaniem lasów na potrzeby kolejnych pól uprawy kakaowca. To część planu zaaprobowanego przez ONZ w czasie szczytu klimatycznego w Bonn w 2017 roku.

Jednym z filarów gospodarek obu krajów jest właśnie eksport kakao. Wiąże się to jednak z dewastacją środowiska. Dlatego rządzący w WKS i Ghanie deklarują ograniczenie wycinki i reforestacje w zniszczonych uprawą regionach. Chcą również większego zrównoważenia upraw. Obiecują poza tym walkę z powszechnymi, nielegalnymi plantacjami w rezerwatach i parkach narodowych. Powtórne zalesienie zdegradowanych terenów ma pomóc w ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych w myśl postanowień Paryskiego Porozumienia Klimatycznego.

Wybrzeże Kości Słoniowej planuje stworzenie Narodowego Funduszu Odnowy i Ochrony Lasów. Pomoże on w zorganizowaniu monitoringu upraw i wykryciu tych, które przyczyniają się do degradacji środowiska naturalnego. Ghana z kolei chce pomagać lokalnym plantatorom we wdrażaniu nowoczesnych, ekologicznych technologii upraw.

Do inicjatywy przyłączyło sie aż 30 firm odpowiadających za około 85 procent globalnego zużycia kakao. Każde z przedsiębiorstw sporządziło wstępny plan określający kroki, jakie podejmie wobec rosnącego ryzyka deforestacji.

Zawierają one między innymi wsparcie dla rządowych programów kontroli upraw, rozwój “zielonych korytarzy” łączących ze sobą podzielone dziś tereny leśne, zachęcanie rolników do uprawy większej ilości kakao na mniejszych wycinkach terenu i wsparcie finansowe dla tych z farmerów, którzy chcą wziąć udział w akcji powtórnego zalesienia wykarczowanych terenów.

– To skomplikowany proces, związany z oddziaływaniem na środowisko, społeczności i lokalną ekonomię – przyznał Alain-Richard Donwahi, minister wód i lasów Wybrzeża Kości Słoniowej.  – Musimy przy jego okazji pamiętać też o skutkach dla mieszkańców, którzy mogą być narażeni na utratę części dochodów. Mamy nadzieję, że uda się to przy udziale organizacji społecznych i gigantów przemysłu spożywczego – dodawał polityk dla portalu candyindustry.com.

– Mamy nadzieję, że nasz program będzie się rozwijał. Po wprowadzeniu w życie naszych początkowych planów chcemy uzyskać finansowanie  na dalsze działania. Będzie chodziło przede wszystkim o edukację i udostępnienie mieszkańcom Ghany i Wybrzeża Kości Słoniowej najnowszych, ekologicznych technologii –  podkreślił Barry Parkin, prezes World Cocoa Foundation.

Źródło obrazu: Shutterstock. Autorstwo: Aedka Studio

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.