Udostępnij

Urzędnicy mówią, że to najlepsza szansa na dopłatę. Zostały tylko dwa tygodnie

16.03.2023

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia wraz z gminami: Będzinem, Bieruniem, Bobrownikami, Bytomiem, Dąbrową Górniczą, Gierałtowicami, Katowicami, Mysłowicami, Sośnicowicami, Tychami i Zabrzem zachęca mieszkańców 11 gmin do złożenia wniosków do STOP SMOG. Choć, jak mówią urzędnicy, propozycja jest chyba najbardziej atrakcyjną z jakichkolwiek dostępnych na rynku, to przy natłoku informacji, ciężko dotrzeć do potrzebujących.

Rządowy program STOP SMOG jest skierowany do najuboższych. Wystarczy się zgłosić i pozwolić gminie działać. Zyska na tym zdrowie, powietrze oraz prezencja okolicy.

STOP SMOG to zerowy wysiłek dla mieszkańca

– Dlaczego akurat STOP SMOG? Ponieważ tutaj mieszkaniec nie wykłada żadnych swoich pieniędzy. Po podpisaniu umowy z gminą, inwestycja będzie wykonywana na podstawie audytu energetycznego. Nie musi więc wkładać w to żadnego wysiłku – tłumaczy SmogLabowi Blanka Romanowska, Dyrektor Departamentu Infrastruktury i Środowiska Urzędu Metropolitarnego GZM.

 class=
Materiały urzędowe

Jak mówi, niezwykle trudno dotrzeć do osób, do których kierowany jest program. Dlatego nadzieja w ich rodzinach, sąsiadach oraz znajomych. Oczywiście naczelnym zamiarem jest poprawa jakości powietrza. Jednak takie działanie gmin poprawia też estetykę budynków, a co za tym idzie – całej okolicy. Dla niektórych zainteresowanych jest to ważny argument.

Właściciel nieruchomości może otrzymać bez pożyczki czy wkładu własnego remont o wartości do 80 tys. zł. Tylko 2 gminy oczekują wkładu wnoszącego 1 proc. wartości przedsięwzięcia. Dotyczy to tylko właścicieli nieruchomości o bardzo niskich dochodach i małym majątku (nie wlicza się wartości samej nieruchomości). STOP SMOG jest dla mieszkańców, który ze względu na niskie dochody nie są w stanie uzyskać żadnego poręczenia majątkowego. Dla tych, którzy nie mogą lub nie potrafią zlecić przeprowadzenia termomodernizacji z wymianą źródła ogrzewania.

Wykonawca inwestycji ustala z właścicielem nieruchomości np. kolor elewacji. Nic nie jest więc narzucane. Mimo to część osób może uważać za problematyczne oddanie swojego domu na pewien czas w ręce gminy.

 class=

Materiały urzędowe

– Zależy nam przede wszystkim na tym, żeby poprawić jakość powietrza i zdrowie mieszkańców. Punktowo takie domy często są jedynymi w dzielnicy, które zanieczyszczają powietrze. Ale generalnie program STOP SMOG ma też na celu wykonać taką termomodernizację, która przy zmianie systemu ogrzewania absolutnie nie pogorszy sytuacji materialnej beneficjentów. Co ważne – w naszym programie nie będziemy wymieniać kotłów na węglowe.

Więcej szczegółów na stronie akcji.

Zdjęcie: Patrick001/Shutterstock

Autor

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Jej teksty ukazują się też w Onet.pl. Współpracuje również z Odpowiedzialnym Inwestorem. Pisze przede wszystkim o gospodarce odpadami, edukacji ekologicznej, zielonych inwestycjach, transformacji systemu żywności i energetycznej. Preferuje społeczne ujęcie tematu. Zainteresowania: ochrona przyrody; przede wszystkim GOZ i OZE, eco-lifestyle oraz psychologia.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.