Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia wraz z gminami: Będzinem, Bieruniem, Bobrownikami, Bytomiem, Dąbrową Górniczą, Gierałtowicami, Katowicami, Mysłowicami, Sośnicowicami, Tychami i Zabrzem zachęca mieszkańców 11 gmin do złożenia wniosków do STOP SMOG. Choć, jak mówią urzędnicy, propozycja jest chyba najbardziej atrakcyjną z jakichkolwiek dostępnych na rynku, to przy natłoku informacji, ciężko dotrzeć do potrzebujących.
Rządowy program STOP SMOG jest skierowany do najuboższych. Wystarczy się zgłosić i pozwolić gminie działać. Zyska na tym zdrowie, powietrze oraz prezencja okolicy.
STOP SMOG to zerowy wysiłek dla mieszkańca
– Dlaczego akurat STOP SMOG? Ponieważ tutaj mieszkaniec nie wykłada żadnych swoich pieniędzy. Po podpisaniu umowy z gminą, inwestycja będzie wykonywana na podstawie audytu energetycznego. Nie musi więc wkładać w to żadnego wysiłku – tłumaczy SmogLabowi Blanka Romanowska, Dyrektor Departamentu Infrastruktury i Środowiska Urzędu Metropolitarnego GZM.
Jak mówi, niezwykle trudno dotrzeć do osób, do których kierowany jest program. Dlatego nadzieja w ich rodzinach, sąsiadach oraz znajomych. Oczywiście naczelnym zamiarem jest poprawa jakości powietrza. Jednak takie działanie gmin poprawia też estetykę budynków, a co za tym idzie – całej okolicy. Dla niektórych zainteresowanych jest to ważny argument.
Właściciel nieruchomości może otrzymać bez pożyczki czy wkładu własnego remont o wartości do 80 tys. zł. Tylko 2 gminy oczekują wkładu wnoszącego 1 proc. wartości przedsięwzięcia. Dotyczy to tylko właścicieli nieruchomości o bardzo niskich dochodach i małym majątku (nie wlicza się wartości samej nieruchomości). STOP SMOG jest dla mieszkańców, który ze względu na niskie dochody nie są w stanie uzyskać żadnego poręczenia majątkowego. Dla tych, którzy nie mogą lub nie potrafią zlecić przeprowadzenia termomodernizacji z wymianą źródła ogrzewania.
Wykonawca inwestycji ustala z właścicielem nieruchomości np. kolor elewacji. Nic nie jest więc narzucane. Mimo to część osób może uważać za problematyczne oddanie swojego domu na pewien czas w ręce gminy.
– Zależy nam przede wszystkim na tym, żeby poprawić jakość powietrza i zdrowie mieszkańców. Punktowo takie domy często są jedynymi w dzielnicy, które zanieczyszczają powietrze. Ale generalnie program STOP SMOG ma też na celu wykonać taką termomodernizację, która przy zmianie systemu ogrzewania absolutnie nie pogorszy sytuacji materialnej beneficjentów. Co ważne – w naszym programie nie będziemy wymieniać kotłów na węglowe.
Więcej szczegółów na stronie akcji.
–
Zdjęcie: Patrick001/Shutterstock