Udostępnij

Urzędnicy mówią, że to najlepsza szansa na dopłatę. Zostały tylko dwa tygodnie

16.03.2023

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia wraz z gminami: Będzinem, Bieruniem, Bobrownikami, Bytomiem, Dąbrową Górniczą, Gierałtowicami, Katowicami, Mysłowicami, Sośnicowicami, Tychami i Zabrzem zachęca mieszkańców 11 gmin do złożenia wniosków do STOP SMOG. Choć, jak mówią urzędnicy, propozycja jest chyba najbardziej atrakcyjną z jakichkolwiek dostępnych na rynku, to przy natłoku informacji, ciężko dotrzeć do potrzebujących.

Rządowy program STOP SMOG jest skierowany do najuboższych. Wystarczy się zgłosić i pozwolić gminie działać. Zyska na tym zdrowie, powietrze oraz prezencja okolicy.

STOP SMOG to zerowy wysiłek dla mieszkańca

– Dlaczego akurat STOP SMOG? Ponieważ tutaj mieszkaniec nie wykłada żadnych swoich pieniędzy. Po podpisaniu umowy z gminą, inwestycja będzie wykonywana na podstawie audytu energetycznego. Nie musi więc wkładać w to żadnego wysiłku – tłumaczy SmogLabowi Blanka Romanowska, Dyrektor Departamentu Infrastruktury i Środowiska Urzędu Metropolitarnego GZM.

 class=
Materiały urzędowe

Jak mówi, niezwykle trudno dotrzeć do osób, do których kierowany jest program. Dlatego nadzieja w ich rodzinach, sąsiadach oraz znajomych. Oczywiście naczelnym zamiarem jest poprawa jakości powietrza. Jednak takie działanie gmin poprawia też estetykę budynków, a co za tym idzie – całej okolicy. Dla niektórych zainteresowanych jest to ważny argument.

Właściciel nieruchomości może otrzymać bez pożyczki czy wkładu własnego remont o wartości do 80 tys. zł. Tylko 2 gminy oczekują wkładu wnoszącego 1 proc. wartości przedsięwzięcia. Dotyczy to tylko właścicieli nieruchomości o bardzo niskich dochodach i małym majątku (nie wlicza się wartości samej nieruchomości). STOP SMOG jest dla mieszkańców, który ze względu na niskie dochody nie są w stanie uzyskać żadnego poręczenia majątkowego. Dla tych, którzy nie mogą lub nie potrafią zlecić przeprowadzenia termomodernizacji z wymianą źródła ogrzewania.

Wykonawca inwestycji ustala z właścicielem nieruchomości np. kolor elewacji. Nic nie jest więc narzucane. Mimo to część osób może uważać za problematyczne oddanie swojego domu na pewien czas w ręce gminy.

 class=

Materiały urzędowe

– Zależy nam przede wszystkim na tym, żeby poprawić jakość powietrza i zdrowie mieszkańców. Punktowo takie domy często są jedynymi w dzielnicy, które zanieczyszczają powietrze. Ale generalnie program STOP SMOG ma też na celu wykonać taką termomodernizację, która przy zmianie systemu ogrzewania absolutnie nie pogorszy sytuacji materialnej beneficjentów. Co ważne – w naszym programie nie będziemy wymieniać kotłów na węglowe.

Więcej szczegółów na stronie akcji.

Zdjęcie: Patrick001/Shutterstock

Autor

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Jej teksty ukazują się też w Onet.pl. Współpracuje również z Odpowiedzialnym Inwestorem. Pisze przede wszystkim o gospodarce odpadami, edukacji ekologicznej, zielonych inwestycjach, transformacji systemu żywności i energetycznej. Preferuje społeczne ujęcie tematu. Zainteresowania: ochrona przyrody; przede wszystkim GOZ i OZE, eco-lifestyle oraz psychologia.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.