Tak urzędnicy powinni zareagować na zgłoszenie o spalaniu śmieci i innych odpadów

9592
18
Podziel się:

Otrzymujemy od was mnóstwo sygnałów, że próbując zaradzić sytuacji, w której sąsiedzi was trują, rozbijacie się o urzędową ścianę. Z waszych doniesień można wyciągnąć wniosek, że bardzo często nie chodzi tutaj o złą wolę, a o to, że urzędnicy i policjanci, do których trafiacie, nie wiedzą co i jak powinni w takiej sytuacji zrobić. Postanowiliśmy temu zaradzić. Poniżej znajdziecie rozmowę z radcą prawnym Miłoszem Jakubowskim z Fundacji Frank Bold, który krok po kroku tłumaczy, co robić w takiej sytuacji.

Gdzie może zgłosić się człowiek, który mieszka w miejscowości, gdzie nie ma straży miejskiej, a sąsiad zatruwa mu atmosferę?

Należy zacząć od tego, że to czy w miejscowości jest straż gminna, nie ma wielkiego znaczenia. Jej kompetencje w zakresie kontroli przestrzegania przepisów o ochronie środowiska tylko nieznacznie różnią się od kompetencji urzędników wójta lub burmistrza. Mamy artykuł 379 prawa ochrony środowiska, który wskazuje, że wójt, burmistrz, prezydent miasta sprawują kontrolę przestrzegania i stosowania przepisów o ochronie środowiska – w tym dotyczących tego, co jest spalane w domowych urządzeniach grzewczych. Wójt może taką kontrolę zlecić strażnikom gminnym, jeżeli ci są, a jeżeli ich nie ma, może zlecić to pracownikom urzędu. Ich kompetencje są właściwie takie same. Jest tylko jedno zastrzeżenie. Strażnik może nałożyć mandat. Urzędnik wyznaczony przez wójta nie może tego zrobić, zamiast tego wysyła wniosek o ukaranie do sądu.

Idziemy więc do urzędu. Do kogo konkretnie się kierujemy?

Pierwsze pytanie jest takie: czy w danej gminie prowadzone są już kontrole spalania odpadów lub przestrzegania uchwały antysmogowej. Jeżeli tak to zwykle jest już wyznaczona osoba, która się tym zajmuje. W województwie małopolskim wszystkie gminy są zobowiązane przez program ochrony powietrza do prowadzenia takich działań, więc ktoś taki powinien być. Jeżeli jednak nikogo nie wyznaczono, należy zażądać spotkania z osobą kierującą wydziałem ochrony środowiska lub bezpośrednio z wójtem i domagać się, by kontrole były prowadzone. Kiedy wójt się uchyla i nie podejmuje działań, trzeba rozważyć złożenie skargi na przykład do Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska, która kontroluje przestrzeganie programów ochrony powietrza lub do wojewody.

Załóżmy, że wójt się nie uchyla. Co powinien zrobić?

Wyznaczyć osobę do kontroli i wystawić jej pisemne upoważnienie. Następnie urzędnik powinien udać się pod dom osoby, którą podejrzewa się o używanie zabronionego paliwa lub spalanie odpadów i w trybie artykułu 379 prawa ochrony środowiska wszcząć kontrolę. Teraz mamy dwa scenariusze. Kontrolowany wpuści urzędnika na posesję i dopuści go do kotła albo nie. Jeżeli otworzy drzwi do urzędnik będzie mógł sprawdzić, czy nie są spalane butelki lub inne odpady, czy nie jest zgromadzone paliwo zakazane przez uchwałę antysmogową. Do rozpoznania tego nie jest potrzebna specjalistyczna wiedza. Odróżnienie mułu od paliwa dozwolonego nie jest skomplikowane. W Małopolsce Urząd Marszałkowski prowadził pokazy dla ekodoradców. W gminach powinna być chociaż jedna osoba, która posiada wiedzę pozwalającą na odróżnienie paliwa zakazanego od dozwolonego. Modelowy scenariusz jest więc taki, że urzędnik przychodzi, jest wpuszczany na posesję, sprawdza, czy są spalane odpady lub niedozwolone paliwa. Jeżeli stwierdza, że są, sporządza protokół i z tym protokołem udaje się do urzędu, a wójt występuje z wnioskiem o ukaranie do sądu.

A jeżeli są wątpliwości?

Wtedy pojawia się sprawa poboru próbek. Z tym są jednak problemy. Przede wszystkim takie, że ich badanie kosztuje, a gmina nie ma obecnie możliwości prawnych, żeby odzyskać koszty badania. Nawet jeżeli udowodni, że osoba podejrzana o popełnienie wykroczenia, rzeczywiście je popełniła. Sprawdzenie jednej próbki kosztuje około 1000 złotych. Mniejsze gminy unikają takich wydatków i trudno im się dziwić. Wszystko zależy jednak od sytuacji. Kiedy widzimy, że w kotle są butelki, to nie ma wątpliwości. Ale są i takie sytuacje, w których ktoś ma obok pieca zgromadzone fragmenty pociętych mebli, drewna pomalowanego lakierem, ale w danej chwili ich nie spala. Wtedy sprawa jest trudna. Jest to kwestia oceny tego, na ile jesteśmy w stanie udowodnić, że ktoś tym palił. Z paliwem jest łatwiej. Jeżeli ktoś ma zgromadzony muł węglowy koło kotła, to wiadomo w jakim celu.

Gdzie trafiają pieniądze z grzywien?

Jeżeli jest straż i wystawia mandaty – do kasy gminy. Jeżeli jednak jej nie ma, to grzywna orzeczona przez sąd trafia do budżetu państwa. W obecnym stanie prawnym gmina nie mająca straży nie odzyska bezpośrednio kosztów kontroli Choć oczywiście zwracają się w korzyściach zdrowotnych i społecznych. Do tego gminy, które nie realizują kontroli mogą zostać ukarane finansowo przez WIOŚ. Są zresztą i takie, które świadomie rezygnują z mandatów i od razu kierują sprawy do sądów. Wynika to z tego, że postępowanie sądowe w samo sobie jest dotkliwe, stresujące i długotrwałe. Także sankcja jest wyższa, bo sąd może orzec karę do 5000 złotych. Wysokość mandatu to najwyżej 500 złotych.

Urzędnik może wejść na teren posesji?

Wbrew powszechnemu przekonaniu nie potrzebuje do tego żadnego nakazu. Zgodnie z artykułem 379 prawa ochrony środowiska może wejść na teren nieruchomości prywatnej od 6 do 22. Istotne jest to, że jeżeli osoba kontrolowana odmawia wejścia na posesję lub utrudnia przeprowadzenie kontroli, to sankcja staje się poważniejsza. Takie zachowanie spełnia znamiona przestępstwa zagrożonego karą pozbawienia wolności do lat 3. Mówi o tym art. 225 kodeksu karnego. O ile więc samo spalanie odpadów jest wykroczeniem, to już uniemożliwienie kontroli – przestępstwem. W interesie kontrolowanego jest wpuszczenie urzędnika, bo nawet jak spalał odpady, to grozi mu za to mniejsza kara.

Czy urzędnik może liczyć na pomoc policji?

Jak najbardziej. Tu pojawiają się dwie kwestie, ale wrócę jeszcze do jednej sprawy…

Proszę.

Kontrole prowadzone przez wójta mogą być prowadzone nie tylko „na zgłoszenie”. Właściwie to nawet powinny być prowadzone rutynowo. W Małopolsce program ochrony powietrza nakłada na wójtów obowiązek kontroli części palenisk. Uprawnienia urzędników są takie same w obu sytuacjach – kiedy kontrola jest wynikiem zgłoszenia i kiedy jest ona wyrywkowa i planowa.

Wróćmy do policji.

W przypadku policji jest inaczej. Nie ma sytuacji, w której policja prowadziłaby rutynowe kontrole, ale jeżeli mamy podejrzenie, że dochodzi do wykroczenia – tym jest spalanie odpadów – to możemy zadzwonić na policję i domagać się interwencji. Mamy sygnały, że funkcjonariusze nie chcą tego robić…

Odsyłają do urzędów.

Tak. Jednak, kiedy widzimy, że z komina unosi się żółty dym, a jednocześnie czuć swąd spalonego plastiku, to mamy mocne podejrzenie, że doszło do wykroczenia. W takiej sytuacji policjanci są zobowiązani do tego, by sprawę wyjaśnić.

Policja robi wtedy to samo, co urzędnik, o którym mówiliśmy wcześniej?

Na innej podstawie i w innym trybie, ale generalnie tak. Nie ma wątpliwości, że to jest obowiązek policji. Jeżeli ta nie przyjmuje zgłoszeń to można składać skargę „wyżej”. Jest jeszcze druga kwestia. Jeżeli urzędnik prowadzi kontrolę, a ta jest utrudniana lub uniemożliwiania, to sam powinien zawiadomić policję i powiedzieć o tym, że jest popełniane przestępstwo z art. 225 KK. Może wtedy liczyć na natychmiastową reakcję. Może też sporządzić protokół, w którym dokładnie opisze całą sprawę i dopiero wtedy ją zgłosić. Przy czym to nie jest tak, że urzędnik ma prawo wejść na posesję na przykład z użyciem siły. Wchodzi za zgodą właściciela, a jeżeli to jest niemożliwe – zostaje mu zgłoszenie sprawy na policję.

Co można zrobić, jeżeli wójt ignoruje obowiązki?

Po pierwsze nagłośnić sprawę – to zwykle działa. Można skorzystać z pomocy prawnej. Na przykład u nas. Prowadzimy poradnię prawną, która zajmuje się między innymi takimi sprawami. Po trzecie podjęcie działań jest obowiązkiem wójta, który w Małopolsce został zawarty w programie ochrony powietrza. Jego nierealizowanie może skutkować nałożeniem wysokiej kary finansowej przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, do którego można kierować skargi.

Są to jednak metody drastyczne. Warto zacząć od pisma do wójta z wnioskiem o rozpoczęcie kontroli palenisk zgodnie z programem ochrony powietrza. Na to wójt musi odpowiedzieć pisemnie. Obywatel dostaje więc do ręki odpowiedź i wyjaśnienie o planach oraz kontrolach.

Przygotujecie dla nas wzór takiego wniosku?

Oczywiście.

***

Wzór wniosku do wójta możecie pobrać TUTAJ.

***
Miłosz Jakubowski – radca prawny w Fundacji Frank Bold. Żyje i pracuje w Krakowie. Od 2014 r. zajmuje się problematyką ochrony powietrza przed zanieczyszczeniami.
Fundację Frank Bold tworzy zespół prawników zaangażowanych w działania na rzecz ochrony środowiska oraz przejrzystość życia publicznego. Od kilku lat Fundacja zapewnia wsparcie prawne organizacjom społecznym i ruchom obywatelskim w walce z zanieczyszczeniem powietrza.
Zatrudnieni w niej prawnicy prowadzą też świetnego bloga, którego znajdziecie TUTAJ.
Podziel się:
Wesprzyj nas!

Ładowanie danych zbiórki...

Wesprzyj SmogLab!

18
Dodaj komentarz

avatar
15 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
14 Comment authors
BeatakamAnnabirkutMałgosia Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
rzuf
Gość
rzuf

Dzięki za artykuł. Przyda się.

ekologiczne ogrzewanie
Gość
ekologiczne ogrzewanie

Wolne żarty ! Soro kontrolujące służby dotrą po fakcie spalania śmieci i innego syfu to jak to udowodnić ?

Beata
Gość
Beata

W piecu zawsze zostaje ślad.zawsze.po to mają obowiązek pobierania próbek.

Mariolka
Gość
Mariolka

jak ktoś pali śmieci to na pewno nie jest to działanie jednorazowe

Tomasz Adamek
Gość
Tomasz Adamek

Szanowna Pani “Mariolko” – gratuluję Pani fachowej wypowiedzi, jestem pod głębokim wrażeniem – a tak przy okazji: czy nie pracuje Pani w RDOŚ albo w jakimś takim czymś ? To trochę tak jak nauczycielkę albo wojskowego można na kilometr rozpoznać po pewnym czasie. A tak przy okazji: zna Pani to czym się ekolog od ekofila różni?

Tomasz Adamek
Gość
Tomasz Adamek

Pan Radca Prawny w mojej ocenie po prostu kompletną wodę z mózgu ludziom robi w/w wypowiedziami podanymi w artykule pt.: “Tak urzędnicy powinni zareagować na zgłoszenie o spalaniu śmieci i innych odpadów” z 30.10.2017 r. – to przykre… uważam takie dywagacje za szczególnie szkodliwe dla ludzi którzy traktują to jako dobra monetę. Pracuję w służbach wojewódzkiej administracji zespolonej od 15 lat i większość tych powyższych wywodów uważam za kompletnie nietrafne i niezasadne. Ale spotykam osoby z RDOŚ (szczególnie zacietrzewione młode panie inspektor nie mające w terenie żadnego kompletnie doświadczenia) które tak jak i ten pan uważają że pozjadały “wszystkie rozumy”… Czytaj więcej »

Magda
Gość
Magda

Dużo słów, ale mało treści w tym co napisałeś. Jeżeli radca prawny mówi coś niezgodnego z prawdą, z prawem czy praktyką to napisz konkretnie o co chodzi, na czym polega robienie wody z mózgu i czym się objawia brak doświadczenia życiowego.

Daisy
Gość
Daisy

Gospodarka odpadami jest? Jest. Mimo to moi sąsiedzi śmieci “nie wytwarzają” (co się da to walą do studzienki kanalizacyjnej, którą mają na posesji i nam robi cofkę; co się nie da to palą, oczywiście pod osłoną nocy nawet latem, bo wodę trzeba przygotować; dziwnym trafem złodzieje też najlepiej funkcjonują nocą, jak chyba wszyscy przestępcy, którzy mają coś do ukrycia). I nikt nie reaguje, co się ze śmieciami u państwa N dzieje. Nie rozumiem tego, bo i tak płacą stałą stawkę niezależnie od tego, ile śmieci mieli by w kuble. Druga rzecz- skoro pozwala się na sprzedaż takich odpadów kopalnianych jak… Czytaj więcej »

N77
Gość
N77

Witam, jak wyglada w takich przypadkach podanie sasiada do sadu z zarzutem zatruwania powietra/ spalania odpadów etc. Rozumiem, że nagranie z monitoringu jest dośś znaczącym dowodem. czy jest szanansa wygrac taka sprawę w sądzie?

trackback

[…] serwisie i moderowanie podobnych w przyszłości. Cały tekst wniosku, który przygotowali prawnicy Fundacji Frank Bold znajdziecie TUTAJ. Jego kluczowy fragment brzmi […]

Piotr
Gość
Piotr

A ja pozwolę sobie przytoczyć mój wpis fecebookowy powstały po rozmowie z facebookiem gminy, w cudzysłowiu na koncu odpowedż gminy. Gmina Świątniki Górne, w której w okresie grzewczym wszystkie normy zanieczyszczenia są wielokrotnie przekroczone, w której zimą nie da się wyjść na zewnątrz bo smród jest taki że aż w oczy szczypie, w której zamiast wietrzyć mieszkania otwierając okna, uszczelniamy je a na oczyszczaczach powietrza włączamy poziom turbo, w której już nawet młodzież nosi antysmogowe maski jakby co najmniej mieszkali na Alejach Trzech Wieszczów w której z co drugiego komina wydostaje się rudy śmierdzący dym na moje pytanie o kontrole… Czytaj więcej »

Agnieszka
Gość
Agnieszka

A jak prawo odnosi się do dymu z suszenia śliwek ( suszrka w ziemi). Dym jest uciążliwy dla sąsiada, ale daje zarobek sadownikowi przez przeszło 40 lat?

Małgosia
Gość
Małgosia

Ja mam problem z moimi sąsiadami, sprawa ciagnie sie lataaaami , w końcu postanowiłam coś z tym zrobić). Otoz, sasiedzi trują nas juz od kilkunastu lat. Maja 3 piece weglowe na posesji, 2 w domu i jeden w garazu. Podobno opalaja wszystko nimi, wode, dom itd. Wyobrazcie sobie, upal 30 stopni a tu z garazu ostry duszacy dym. Kolor… raczej bardzo szary, opadajacy prosto na moja posesje. Ale ani okna nie otworze, ani na wlasna posesje nie wyjde bo zadusze sie i umre. Podejrzenia sa takie ze spalane sa spruchniale lezace juz kilka lat na posesji sasiadow palety, zapewne impregnowane,… Czytaj więcej »

birkut
Gość
birkut

Powiadomiłem o wycieku z kanalizacji straż pożarną, przyjechali oglądnęli i stwierdzili, że oni nic nie mogą zrobić na moje pytanie czy powiadomią odpowiednie służby odpowiedzieli twierdząco i na tym się skończyło. Tel 112 też okazał się niewypałem kazali dzwonić na tel wodociągów i kryzysowy gdzie powitała mnie automatyczna sekretarka (nie wiem czy brunetka czy blondynka). Ponowna rozmowa z tel 112 również nie przyniosła efektu a nawet oburzenie , że blokuję linię mimo że domagałem się tylko aby pomogli ponieważ tysiące litr fekalni wylewa się w teren. Po czterech godzinach wyciek ustał a fekalia wsiąkły w grunt i spłynęły do pobliskiej… Czytaj więcej »

Anna
Gość
Anna

od lat mój sąsiad wynajmuje pokoje goscinne to czym pali truno sobie wyobrazić Ale smród jaki się wydobywa jest nie do opisania.Nie pomaga Straż miejska a tzw.ekologia w urzędzie miejskim nie Radzi sobie w ogóle .Sytuacja dzieje się w Zabrzu na ul. Nowodworskiej.Niestety nie ma znikąd pomocy.

trackback

[…] Radca prawny Miłosz Jakubowski tłumaczy, co zrobić, kiedy urzędnicy nie reagują na zgłoszenie […]

trackback

[…] Mogą oni oddawać mieszkańcom na opał część odpadów powstałych w swojej działalności, lub sami je spalać. Powód może być banalny – ich utylizacja po prostu kosztuje. Za takim scenariuszem […]

kam
Gość
kam

A jak powinien zareagować WIOŚ? Problemów z budynkami prywatnymi ostatnio jakby mniej, za to Przedsiębiorcy czują się bezkarni – bo właściwie są bezkarni ze względu na to, że o kontrolę z WIOŚ niezwykle trudno!