Udostępnij

Uwaga, jeże! W Wielkiej Brytanii wprowadzono nowy znak ostrzegawczy

17.06.2019

Brytyjskie ministerstwo transportu wprowadza nowy znak drogowy, ostrzegający kierowców, że przed maską ich samochodu znaleźć mogą się kolczaści przechodnie. Trójkątny znak z symbolem jeża będzie mógł być umieszczany w miejscach, w których dochodzi do dużej liczby kolizji i wypadków z udziałem tych zwierząt.

Wprowadzenie nowego znaku ma dwa zasadnicze cele – zmniejszenie liczby zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt oraz ratowanie malejącej populacji jeży na Wyspach Brytyjskich.

Jak podaje ministerstwo, w wyniku wypadków z udziałem dzikich zwierząt (nie tylko jeży) w latach 2005-2017 w Wielkiej Brytanii zginęło ok. 100 osób. Liczba rannych oscyluje natomiast koło 15 tysięcy osób. Z drugiej strony drastycznie maleje populacja brytyjskich jeży. Podczas gdy jeszcze w latach 50-tych XX wieku żyło ich tam ok. 30 milionów, dziś jest to zaledwie 1 milion.

Wprowadzany przez rząd znak został również zapowiedziany w krótkim filmiku, zamieszczonym w serwisie Youtube:

Jeże to niewielkie ssaki, występujące na terytorium Polski pod postacią dwóch gatunków – jeża zachodniego (europejskiego) i jeża wschodniego. Obydwa podlegają częściowej ochronie gatunkowej,  co oznacza, że tylko w wyjątkowych sytuacjach może zostać wydana zgoda na redukcję ich populacji. Zgody tej udziela Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska.

Również w Polsce jeże zamieszkują tereny przekształcone przez człowieka, przez to rocznie tysiące z nich giną pod kołami samochodów. Szacuje się, że nawet co czwarty jeż w Polsce może ginąć w wyniku zdarzeń drogowych.

Na wolności kolczasty ssak może żyć ok. 7-8 lat, a niekiedy nawet 10. Obok ruchu samochodowego, głównym zagrożeniem ze strony człowieka jest dla niego między innymi: wypalanie traw lub palenie ognisk w miejscach jego siedlisk, kosiarki, a także głębokie stawy, w których może utonąć.

 

Źródła:  BBC, gov.uk, Jerzy dla jeży

Zdjęcie: Shutterstock/Dmitry Veryovkin

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.