Udostępnij

Uwaga, jeże! W Wielkiej Brytanii wprowadzono nowy znak ostrzegawczy

17.06.2019

Brytyjskie ministerstwo transportu wprowadza nowy znak drogowy, ostrzegający kierowców, że przed maską ich samochodu znaleźć mogą się kolczaści przechodnie. Trójkątny znak z symbolem jeża będzie mógł być umieszczany w miejscach, w których dochodzi do dużej liczby kolizji i wypadków z udziałem tych zwierząt.

Wprowadzenie nowego znaku ma dwa zasadnicze cele – zmniejszenie liczby zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt oraz ratowanie malejącej populacji jeży na Wyspach Brytyjskich.

Jak podaje ministerstwo, w wyniku wypadków z udziałem dzikich zwierząt (nie tylko jeży) w latach 2005-2017 w Wielkiej Brytanii zginęło ok. 100 osób. Liczba rannych oscyluje natomiast koło 15 tysięcy osób. Z drugiej strony drastycznie maleje populacja brytyjskich jeży. Podczas gdy jeszcze w latach 50-tych XX wieku żyło ich tam ok. 30 milionów, dziś jest to zaledwie 1 milion.

Wprowadzany przez rząd znak został również zapowiedziany w krótkim filmiku, zamieszczonym w serwisie Youtube:

Jeże to niewielkie ssaki, występujące na terytorium Polski pod postacią dwóch gatunków – jeża zachodniego (europejskiego) i jeża wschodniego. Obydwa podlegają częściowej ochronie gatunkowej,  co oznacza, że tylko w wyjątkowych sytuacjach może zostać wydana zgoda na redukcję ich populacji. Zgody tej udziela Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska.

Również w Polsce jeże zamieszkują tereny przekształcone przez człowieka, przez to rocznie tysiące z nich giną pod kołami samochodów. Szacuje się, że nawet co czwarty jeż w Polsce może ginąć w wyniku zdarzeń drogowych.

Na wolności kolczasty ssak może żyć ok. 7-8 lat, a niekiedy nawet 10. Obok ruchu samochodowego, głównym zagrożeniem ze strony człowieka jest dla niego między innymi: wypalanie traw lub palenie ognisk w miejscach jego siedlisk, kosiarki, a także głębokie stawy, w których może utonąć.

 

Źródła:  BBC, gov.uk, Jerzy dla jeży

Zdjęcie: Shutterstock/Dmitry Veryovkin

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.