Udostępnij

Używana w Polsce skala jakości powietrza może wprowadzać w błąd

19.12.2016

Używana w Polsce skala jakości powietrza może wprowadzać w błąd.

Powietrze określane jako „dostateczne”, a więc zdroworozsądkowo rzecz biorąc, marne, ale znośne, jest w niej opisane jako taki jego stan, podczas którego lepiej jest nie wychodzić z domu. Zwłaszcza, kiedy jest się dzieckiem, osobą starszą, chorą lub kobietą w ciąży, bo takie osoby „mogą zacząć odczuwać skutki zdrowotne”. Albo rzućmy okiem na poziom „umiarkowany”. Tutaj opis do skali głosi: „jakość powietrza jest akceptowalna. Zanieczyszczenia powietrza mogą stanowić zagrożenie dla osób narażonych na ryzyko. Warunki dobre na aktywności na zewnątrz”.

Dla mnie, znów zdroworozsądkowo rzecz biorąc, albo powietrze jest akceptowalne i warunki są dobre do aktywności na zewnątrz, albo może stanowić zagrożenie. Albo jedno, albo drugie, a nie jedno i drugie. Chyba, że zakłada się, iż Polacy mają inne płuca, niż ludzie z zagranicy. W tym i turyści odwiedzający nasze miasta. O tym, że tak może być, przekonuje to, jak tłumaczy się dla nich ostrzeżenia o stanie powietrza na język angielski – w Krakowie, gdzie podaje się je na tablicach elektronicznych w komunikacji miejskiej, Polacy mogą przeczytać, że jest „niekorzystnie”, a turyści, że „unhealthy”. Przy czym Kraków i tak jest tutaj krok przed tymi, którzy stosują „dostatecznie”.

Także smogowe aplikacje, wiele o tym mówiono podczas ostatniego zjazdu alarmów smogowych z całej Polski – to zupełnie zrozumiałe – korzystają z urzędowej skali i w ślad za nią piszą „umiarkowane”, „dostateczne”, „złe”, „bardzo złe”, co powoduje, że mniej świadomi się gubią. Rozwiązaniem najlepszym byłaby oczywiście zmiana skali urzędowej w taki sposób, by jasno ostrzegała, że jest źle i nie należy wychodzić z domu, bo „zanieczyszczenia powietrza mogą stanowić zagrożenie dla osób narażonych na ryzyko”. I wcześniej lub później powinno udać się ją ucywilizować, ale biurokratyczne młyny mielą powoli. Jak na razie niestety nie widać też zbyt wielkich chęci, by się tym zająć.

Na szczęście żyjemy w świecie, w którym nie musimy czekać, aż ktoś nam pomoże i możemy sobie pomóc sami. Skala urzędowa, przecież, skalą urzędową, ale nikt nie zabrania nam korzystać z innej. Nikt nie zabrania też skorzystać z niej autorom aplikacji prezentujących stan powietrza. I stąd skierowany do nich apel – zmieńmy ją na coś, co lepiej pasuje do rzeczywistości, sięgnijcie po określenia z krajów, w których bardziej szanuje się płuca swoich obywateli. Albo lepiej stwórzmy własną skalę. Oto moja propozycja. Z lekkim, być może, przymrużeniem oka.

Umiarkowanypowietrze trochę niezdrowe.

Dostateczny – powietrze niezdrowe.

Zły – powietrze bardzo niezdrowe.

Bardzo zły – powietrze ekstremalnie niezdrowe.

Na lepsze propozycje czekamy w komentarzach oraz na redakcja[at]smoglab.pl.

Autorzy aplikacji z pewnością skorzystają z najlepszych. To mądrzy ludzie, którzy dbają o wasze zdrowie.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w magazynach branżowych. Autor książki „Odwołać katastrofę”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.