Udostępnij

Używana w Polsce skala jakości powietrza może wprowadzać w błąd

19.12.2016

Używana w Polsce skala jakości powietrza może wprowadzać w błąd.

Powietrze określane jako „dostateczne”, a więc zdroworozsądkowo rzecz biorąc, marne, ale znośne, jest w niej opisane jako taki jego stan, podczas którego lepiej jest nie wychodzić z domu. Zwłaszcza, kiedy jest się dzieckiem, osobą starszą, chorą lub kobietą w ciąży, bo takie osoby „mogą zacząć odczuwać skutki zdrowotne”. Albo rzućmy okiem na poziom „umiarkowany”. Tutaj opis do skali głosi: „jakość powietrza jest akceptowalna. Zanieczyszczenia powietrza mogą stanowić zagrożenie dla osób narażonych na ryzyko. Warunki dobre na aktywności na zewnątrz”.

Dla mnie, znów zdroworozsądkowo rzecz biorąc, albo powietrze jest akceptowalne i warunki są dobre do aktywności na zewnątrz, albo może stanowić zagrożenie. Albo jedno, albo drugie, a nie jedno i drugie. Chyba, że zakłada się, iż Polacy mają inne płuca, niż ludzie z zagranicy. W tym i turyści odwiedzający nasze miasta. O tym, że tak może być, przekonuje to, jak tłumaczy się dla nich ostrzeżenia o stanie powietrza na język angielski – w Krakowie, gdzie podaje się je na tablicach elektronicznych w komunikacji miejskiej, Polacy mogą przeczytać, że jest „niekorzystnie”, a turyści, że „unhealthy”. Przy czym Kraków i tak jest tutaj krok przed tymi, którzy stosują „dostatecznie”.

Także smogowe aplikacje, wiele o tym mówiono podczas ostatniego zjazdu alarmów smogowych z całej Polski – to zupełnie zrozumiałe – korzystają z urzędowej skali i w ślad za nią piszą „umiarkowane”, „dostateczne”, „złe”, „bardzo złe”, co powoduje, że mniej świadomi się gubią. Rozwiązaniem najlepszym byłaby oczywiście zmiana skali urzędowej w taki sposób, by jasno ostrzegała, że jest źle i nie należy wychodzić z domu, bo „zanieczyszczenia powietrza mogą stanowić zagrożenie dla osób narażonych na ryzyko”. I wcześniej lub później powinno udać się ją ucywilizować, ale biurokratyczne młyny mielą powoli. Jak na razie niestety nie widać też zbyt wielkich chęci, by się tym zająć.

Na szczęście żyjemy w świecie, w którym nie musimy czekać, aż ktoś nam pomoże i możemy sobie pomóc sami. Skala urzędowa, przecież, skalą urzędową, ale nikt nie zabrania nam korzystać z innej. Nikt nie zabrania też skorzystać z niej autorom aplikacji prezentujących stan powietrza. I stąd skierowany do nich apel – zmieńmy ją na coś, co lepiej pasuje do rzeczywistości, sięgnijcie po określenia z krajów, w których bardziej szanuje się płuca swoich obywateli. Albo lepiej stwórzmy własną skalę. Oto moja propozycja. Z lekkim, być może, przymrużeniem oka.

Umiarkowanypowietrze trochę niezdrowe.

Dostateczny – powietrze niezdrowe.

Zły – powietrze bardzo niezdrowe.

Bardzo zły – powietrze ekstremalnie niezdrowe.

Na lepsze propozycje czekamy w komentarzach oraz na redakcja[at]smoglab.pl.

Autorzy aplikacji z pewnością skorzystają z najlepszych. To mądrzy ludzie, którzy dbają o wasze zdrowie.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w gazetach lokalnych i branżowych. Bloguje na Krowoderska.pl.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.