Udostępnij

Mieszkańcy Skawiny wymusili inwestycję, która ograniczy przemysłowy smród

24.04.2019

Skawina krok bliżej w kierunku pozbycia się uciążliwości związanych z działającym tam przemysłem. Firma Vesuvius, w odpowiedzi na zgłoszenia mieszkańców, zrealizowała pierwszą inwestycję zmierzającą do eliminacji uciążliwych zapachów pochodzących z zakładu. Firma zainwestowała w dopalacz, w którym dopalane są lotne związki organiczne.

„Wdrożenie programu naprawczego było reakcją na sygnały mieszkańców Skawiny, dotyczące uciążliwości zapachowych.  Pierwsza inwestycja polegała na instalacji dopalacza termicznego w ramach naszego procesu obróbki termicznej. Koszt dopalacza to około 2 milionów złotych” – powiedział prezes Vesuvius Poland, Wieńczysław Rachwał, w filmie opublikowanym przez firmę.

Wspomniany dopalacz ma za zadanie dopalić spaliny pochodzące z pieca tunelowego, przekształcając lotne związki organiczne (LZO) w nieszkodliwe związki nieorganiczne. Zdaniem firmy skuteczność rozwiązania jest bliska 100 proc., co powinno wyeliminować niemal wszystkie uciążliwości zapachowe.

W ramach programu Vesuvius 2019, firma planuje ponadto: instalację dwóch nowoczesnych pieców – do nawęglania i podgrzewania (wydział W2) oraz nowego systemu wentylacji (wydział W3). Łącznie inwestycje mają kosztować ok. 14 milionów złotych.

Oto jak pierwszy etap inwestycji w serwisie YouTube prezentuje firma Vesuvius:

Pierwsze efekty

„Dopalacz działa od ponad miesiąca w pełnej sprawności, tak przynajmniej zapewnia firma. I faktycznie nie jest odczuwalny potworny dławiący fetor, który był wcześniej emitowany przez zakład i odczuwalny nawet dwa kilometry od zakładu. Smród jest wyczuwalny przy samym zakładzie, ale z naszych obserwacji i relacji mieszkańców wynika, że jest o dużo mniejszym natężeniu. Monitorujemy sprawę razem z mieszkańcami.

Jest to jednak dopiero jedno działanie naprawcze wdrożone w jednym z wysoce uciążliwych zakładów w Skawinie. Ten zakład deklaruje wdrożenie jeszcze dwóch dużych inwestycji, aby rozwiązać problem do końca. Podejmujemy i będziemy podejmować dalsze zdecydowane działania zmierzające do eliminacji problemów z jakością powietrza w mieście, szczególnie w tych zakładach, które mimo szumnych zapowiedzi nie wdrożyły żadnych efektywnych rozwiązań, by ograniczyć emisję zanieczyszczeń i odorów do powietrza” – skomentował inwestycję Łukasz Kurlit ze Skawińskiego Alarmu Smogowego.

 

Nowością jest także wprowadzenie przez firmę Vesuvius formularza on-line. gdzie zgłosić można odczuwane uciążliwości związane z funkcjonowaniem zakładu. Formularz można znaleźć tutaj.

 

Źródła: Vesuvius, SAS

Zdjęcie: Shutterstock/Krzysztof Tabor

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.