Mieszkańcy Skawiny wymusili inwestycję, która ograniczy przemysłowy smród

4567
0
Podziel się:
Mieszkańcy Skawiny wymusili inwestycję, która ograniczy przemysłowy smród

Skawina krok bliżej w kierunku pozbycia się uciążliwości związanych z działającym tam przemysłem. Firma Vesuvius, w odpowiedzi na zgłoszenia mieszkańców, zrealizowała pierwszą inwestycję zmierzającą do eliminacji uciążliwych zapachów pochodzących z zakładu. Firma zainwestowała w dopalacz, w którym dopalane są lotne związki organiczne.

„Wdrożenie programu naprawczego było reakcją na sygnały mieszkańców Skawiny, dotyczące uciążliwości zapachowych.  Pierwsza inwestycja polegała na instalacji dopalacza termicznego w ramach naszego procesu obróbki termicznej. Koszt dopalacza to około 2 milionów złotych” – powiedział prezes Vesuvius Poland, Wieńczysław Rachwał, w filmie opublikowanym przez firmę.

Wspomniany dopalacz ma za zadanie dopalić spaliny pochodzące z pieca tunelowego, przekształcając lotne związki organiczne (LZO) w nieszkodliwe związki nieorganiczne. Zdaniem firmy skuteczność rozwiązania jest bliska 100 proc., co powinno wyeliminować niemal wszystkie uciążliwości zapachowe.

W ramach programu Vesuvius 2019, firma planuje ponadto: instalację dwóch nowoczesnych pieców – do nawęglania i podgrzewania (wydział W2) oraz nowego systemu wentylacji (wydział W3). Łącznie inwestycje mają kosztować ok. 14 milionów złotych.

Oto jak pierwszy etap inwestycji w serwisie YouTube prezentuje firma Vesuvius:

Pierwsze efekty

„Dopalacz działa od ponad miesiąca w pełnej sprawności, tak przynajmniej zapewnia firma. I faktycznie nie jest odczuwalny potworny dławiący fetor, który był wcześniej emitowany przez zakład i odczuwalny nawet dwa kilometry od zakładu. Smród jest wyczuwalny przy samym zakładzie, ale z naszych obserwacji i relacji mieszkańców wynika, że jest o dużo mniejszym natężeniu. Monitorujemy sprawę razem z mieszkańcami.

Jest to jednak dopiero jedno działanie naprawcze wdrożone w jednym z wysoce uciążliwych zakładów w Skawinie. Ten zakład deklaruje wdrożenie jeszcze dwóch dużych inwestycji, aby rozwiązać problem do końca. Podejmujemy i będziemy podejmować dalsze zdecydowane działania zmierzające do eliminacji problemów z jakością powietrza w mieście, szczególnie w tych zakładach, które mimo szumnych zapowiedzi nie wdrożyły żadnych efektywnych rozwiązań, by ograniczyć emisję zanieczyszczeń i odorów do powietrza” – skomentował inwestycję Łukasz Kurlit ze Skawińskiego Alarmu Smogowego.

 

Nowością jest także wprowadzenie przez firmę Vesuvius formularza on-line. gdzie zgłosić można odczuwane uciążliwości związane z funkcjonowaniem zakładu. Formularz można znaleźć tutaj.

 

Źródła: Vesuvius, SAS

Zdjęcie: Shutterstock/Krzysztof Tabor

Podziel się: