Udostępnij

W Arktyce pada śnieg z plastikiem. Rekord temperatury w kole podbiegunowym – 34,8 stopnia Celsjusza

19.08.2019

Połowa sierpnia przynosi kolejne wiadomości, które nie nastrajają zbyt optymistycznie, kiedy chodzi o oszczędzanie na emeryturę. Oto najpierw poinformowano, że w północnym kole podbiegunowym zarejestrowano rekordową temperaturę 34,8 stopnia Celsjusza. A niemal równocześnie o tym, że w lodach Arktyki i padającym tam śniegu znaleziono mikroplastik.

Informacja o rekordowych odczytach termometru w północnym kole podbiegunowym przyszła z amerykańskiej NOAA, która uważnie monitoruje zmiany klimatyczne. 26 lipca w szwedzkiej miejscowości Markusvinsa zarejestrowano 34,8 stopni Celsjusza. Równie wysokie odczyty, które kojarzą się raczej z basenem Morza Śródziemnego, a nie Zatoką Botnicką i Morzem Barentsa, zarejestrowano w norweskich częściach koła podbiegunowego – w Saldtal było 34,6 stopnia Celsjusza. Sporo cieplej niż dotąd było też na Alasce, w północnej Kanadzie i w środkowej Rosji.

O plastiku spadającym z arktycznego nieba doniósł z kolei artykuł opublikowany w „Science Advances”. Jego autorami byli badacze z niemieckiego Instytutu Alfreda Wegenera. Ich praca polega na tym, że próbują zrozumieć w jaki sposób plastik roznosi się w atmosferze. W tym celu pobierają między innymi próbki z różnych miejsc. W tym takich, które znajdują się w Kręgu Arktycznym. Badano więc obecność plastiku na przykład na Svalbardzie, ale też wysoko w Alpach.

Okazało się, że woda z arktycznego śniegu zawierała 14400 drobinek plastiku na litr – to około 10 razy mniej niż na europejskiej wsi, ale i tak sporo. Drobinki miały różny kolor, kształt i wielkość. Ale najciekawsza nie była ich obecność. Najciekawsze było to, że plastik znaleziono też w śniegu spadającym z nieba. Oznacza to najprawdopodobniej, że drobinki plastiku – podobnie na przykład do roślinnych pyłków – są już stałym elementem atmosfery i krążą po świecie wraz z prądami powietrza.

W myśl zasady, że w przyrodzie nic nie ginie, wyrzucony do niej plastik – wraca i włącza się w jej naturalny cykl. To z jednej strony oznacza, że drobinki plastiku docierają nawet do najodleglejszych miejsc. A z drugiej, że jest obecny także w naszym bezpośrednim otoczeniu i że nim… oddychamy.

Jak na razie nie do końca wiadomo, czy i jakie są tego skutki zdrowotne.

Trudno jednak przypuszczać, by oddychanie plastikiem mogło być dla nas dobre.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w magazynach branżowych. Autor książki „Odwołać katastrofę”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.