Udostępnij

W Arktyce pada śnieg z plastikiem. Rekord temperatury w kole podbiegunowym – 34,8 stopnia Celsjusza

19.08.2019

Połowa sierpnia przynosi kolejne wiadomości, które nie nastrajają zbyt optymistycznie, kiedy chodzi o oszczędzanie na emeryturę. Oto najpierw poinformowano, że w północnym kole podbiegunowym zarejestrowano rekordową temperaturę 34,8 stopnia Celsjusza. A niemal równocześnie o tym, że w lodach Arktyki i padającym tam śniegu znaleziono mikroplastik.

Informacja o rekordowych odczytach termometru w północnym kole podbiegunowym przyszła z amerykańskiej NOAA, która uważnie monitoruje zmiany klimatyczne. 26 lipca w szwedzkiej miejscowości Markusvinsa zarejestrowano 34,8 stopni Celsjusza. Równie wysokie odczyty, które kojarzą się raczej z basenem Morza Śródziemnego, a nie Zatoką Botnicką i Morzem Barentsa, zarejestrowano w norweskich częściach koła podbiegunowego – w Saldtal było 34,6 stopnia Celsjusza. Sporo cieplej niż dotąd było też na Alasce, w północnej Kanadzie i w środkowej Rosji.

O plastiku spadającym z arktycznego nieba doniósł z kolei artykuł opublikowany w „Science Advances”. Jego autorami byli badacze z niemieckiego Instytutu Alfreda Wegenera. Ich praca polega na tym, że próbują zrozumieć w jaki sposób plastik roznosi się w atmosferze. W tym celu pobierają między innymi próbki z różnych miejsc. W tym takich, które znajdują się w Kręgu Arktycznym. Badano więc obecność plastiku na przykład na Svalbardzie, ale też wysoko w Alpach.

Okazało się, że woda z arktycznego śniegu zawierała 14400 drobinek plastiku na litr – to około 10 razy mniej niż na europejskiej wsi, ale i tak sporo. Drobinki miały różny kolor, kształt i wielkość. Ale najciekawsza nie była ich obecność. Najciekawsze było to, że plastik znaleziono też w śniegu spadającym z nieba. Oznacza to najprawdopodobniej, że drobinki plastiku – podobnie na przykład do roślinnych pyłków – są już stałym elementem atmosfery i krążą po świecie wraz z prądami powietrza.

W myśl zasady, że w przyrodzie nic nie ginie, wyrzucony do niej plastik – wraca i włącza się w jej naturalny cykl. To z jednej strony oznacza, że drobinki plastiku docierają nawet do najodleglejszych miejsc. A z drugiej, że jest obecny także w naszym bezpośrednim otoczeniu i że nim… oddychamy.

Jak na razie nie do końca wiadomo, czy i jakie są tego skutki zdrowotne.

Trudno jednak przypuszczać, by oddychanie plastikiem mogło być dla nas dobre.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w magazynach branżowych. Autor książki „Odwołać katastrofę”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.