Udostępnij

W Botswanie padły setki słoni afrykańskich. Nikt nie wie dlaczego

03.07.2020

Co najmniej 350 słoni afrykańskich padło w północnej Botswanie, której władze nadal nie ustaliły przyczyny, choć problem pojawił się w maju. Eksperci wykluczają działalność kłusowników, zwracając uwagę na opisywane przez świadków objawy neurologiczne u zwierząt. Botswana to dom dla nawet jednej trzeciej wszystkich słoni afrykańskich.

Media na całym świecie obiegły zdjęcia martwych słoni, które z nieznanych powodów padły w Botswanie, w południowej części Afryki. Wykluczono działalność kłusowników, ponieważ zwierzęta nie straciły swoich kłów oraz zakażenie wąglikiem, który był przyczyną śmierci wielu słoni w poprzednich latach. Raczej mało prawdopodobne, choć niewykluczone przez ekspertów, jest zakażenie COVID-19.

„Katastrofalne wymieranie słoni ma miejsce w północnej Botswanie i nikt nie wie, dlaczego do niego dochodzi. Bardzo ważne, by zespół niezależnych ekspertów odwiedził i zbadał zwłoki, zanim zginą kolejne słonie lub rozleje się to na miejscową populację ludzką” – skomentował na Twitterze dr Niall McCann, biolog i ekspert organizacji National Park Rescue.

Jak podaje brytyjski „The Guardian”, w maju odnotowano 159 przypadków zgonów zwierząt, skoncentrowanych wokół jednego z wodopojów na północy Botswany. Ostatecznie, do końca czerwca, doliczono się około 350 martwych słoni.

Wyniki z badań próbek wciąż nieznane

Związek z wodopojem wskazuje na możliwość zatrucia lub zakażenia, jednak nadal nie są znane wyniki toksykologiczne pobranych tam próbek. Oficjalne stanowisko władz głosi, że te trafiły do odpowiedniego laboratorium.

Władze Botswany skrytykował z tego powodu m.in. dr Pieter Kat, dyrektor organizacji LionAid. Na łamach portalu „The Journal of African Elephants” wyraził on ubolewanie, że kilka miesięcy po pierwszych zgonach nadal nie jest znana przyczyna śmierci słoni.

Zdaniem Kata wykluczyć należy powszechny wśród kłusowników cyjanek, ponieważ nie odnotowano zgonów innych zwierząt, a szczególnie padlinożerców. Zauważa on, że wiele zwierząt przed śmiercią upadło na twarz, w pół kroku, co może wskazywać na objawy neurologiczne, towarzyszące nieznanej przyczynie śmierci.

Na możliwość objawów neurologicznych wskazuje także dr McCann, który w rozmowie z BBC mówił o relacjach świadków, którzy mieli widzieć zwierzęta chodzące w kółko, w nienaturalny sposób.

Jak podaje WWF, na świecie żyje ok. 415 tys. słoni afrykańskich. Szacuje się, że nawet jedna trzecia z nich żyje w Botswanie. Według czerwonej księgi gatunków zagrożonych IUCN jest to gatunek narażony (VU), czyli zmierzający w kierunku wyginięcia.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Donovan van Staden

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.