Udostępnij

W ciągu 50 lat w Europie straciliśmy 93 proc. populacji wędrownych ryb słodkowodnych

25.10.2020

W sobotę (24.10) przypadał Światowy Dzień Migracji Ryb. Przy tej okazji warto zwrócić uwagę na wymieranie wędrownych gatunków ryb słodkowodnych, do którego dochodzi w zatrważającym tempie. Jak wskazuje WWF, tylko w ciągu ostatnich 50 lat straciliśmy globalnie 76 proc. ich populacji. W Europie skala problemu jest jeszcze większa: populacja wędrownych gatunków ryb słodkowodnych zmniejszyła się o 93 proc., za co wini się przede wszystkim regulację rzek i zanieczyszczenia.

Przy okazji Światowego Dnia Migracji Ryb, przypadającego w sobotę 24.10, WWF Polska przypomniało o katastrofalnych statystykach dotyczących wymierania wędrownych gatunków ryb słodkowodnych.

Za spadek populacji wynoszący na przestrzeni ostatniego pół wieku 76 proc. na świecie – a w Europie aż 93 proc. – obwinia się przede wszystkim regulację rzek, w tym betonowanie, przegradzanie rzek barierami i tamami, a także problem zanieczyszczeń wód.

WWF zwraca przy tym uwagę, że rzeki i mokradła to najszybciej ginące ekosystemy: od początku XVIII wieku utraciliśmy 90 proc. terenów podmokłych na świecie. W Polsce obszary te również nie mają się najlepiej: jak podaje organizacja, tylko jedna czwarta z nich pozostaje w stanie zbliżonym do naturalnego.

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Migracji Ryb! ??Polska: ponad połowa gatunków ryb śródlądowych (w tym wędrownych) jest…

Opublikowany przez Strażnicy Rzek WWF Sobota, 24 października 2020

WWF zwraca uwagę, że ponad połowa krajowych gatunków ryb śródlądowych (w tym wędrownych) jest dziś zagrożona wymarciem lub jest całkowicie uzależniona od pomocy człowieka (zarybiania). Ostatnia dzika populacja łososia w Polsce, utrzymująca się na rzece Drawie, wymarła w latach 80-tych XX wieku.

W połowie lat 60-tych zanikły z kolei jesiotry ostronose. Gatunek, którego bezpośredni przodkowie żyli w czasach dinozaurów, miał trudne do pomyślenia dziś rozmiary. Ostatni jesiotr, złowiony w 1965 roku pod Chełmnem, liczył prawie 3 metry i ważył 135 kilogramów.

_

Zdjęcie: Shutterstock/sirtravelalot

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.