Udostępnij

W Danii, Irlandii, Niemczech oraz Norwegii kajak możesz wynająć za darmo, jeżeli tylko, pływając, pozbierasz śmieci

12.06.2019

Dwa lata temu w Danii ruszyła inspirująca inicjatywa o nazwie GreenKayak. Rzecz polega na tym, że w Kopenhadze stworzono wypożyczalnię kajaków, w której sprzęt można wypożyczyć za darmo pod warunkiem, że pływając pozbiera się napotkane na wodzie śmieci. Rzecz się przyjęła i ideą zaraziły się inne duńskie miasta oraz Niemcy, Irlandczycy i Norwegowie.

Sam pomysł – mówią inicjatorzy akcji, o której więcej można poczytać m.in. na jej stronie internetowej – zrodził się, kiedy jedząc pizzę na nabrzeżu zatoki w Kopenhadze, oglądali pływające na wodzie śmieci, z którymi jednak nie mogli nic z nimi zrobić. Zdecydowali, że tak nie może być i wymyślili Green Kayak. Idea była prosta. Zapewniono ludziom możliwość bezpłatnego wypożyczenia kajaków, a w zamian za to ci mieli jedynie wrzucać do zamontowanego na nim kosza napotkane po drodze śmieci. Pomysł spodobał się mieszkańcom miasta tak bardzo, że w pierwszym roku udało się zebrać z kopenhaskiej zatoki trzy tony śmieci. Do dziś – informuje GreenKayak – wyłowiono 11 ton.

Jednocześnie sukces duńskiego pomysłu spowodował, że zaczęto go wdrażać także gdzie indziej i wypożyczalnie otworzono niedawno także w Bergen, Dublinie i Hamburgu. W sumie będzie tam około 50 kajaków dostępnych dla chętnych. Ale nie jest to raczej koniec rozwoju inicjatywy.

Jest to bowiem jedna z tych idei, które same w sobie pewnie świata nie zbawią, ale są tak fajne, że zarażają, kiedy tylko się o nich dowie. Może więc i u nas kogoś zarazi, i niedługo będzie można wynająć taki kajak na przykład nad Wisłą lub nad innymi rzekami i jeziorami, które potrzebują, żebyśmy nie tylko wrzucali do nich kolejne śmieci, ale też przynajmniej raz na jakiś czas, to i owo z nich wyjęli.

Raport EarthWatch Institute informuje, że wśród pływających w europejskich wodach śmieci, które – to ważne – da się zidentyfikować dominują plastikowe butelki (14 proc. wszystkich śmieci), opakowania po żywności (12 proc.), niedopałki (9 proc. – zaklasyfikowano je tutaj ze względu na znajdujący się w nich octan celulozy) i opakowania z jedzenia na wynos (6 proc.). Jego autorzy wskazują też proste metody na to, jak zmniejszyć ilość takich śmieci. Te nie zaskakują i tylko trochę dziwi, że trzeba to powtarzać: używaj wielorazowych butelek (bidonów, termosów, etc…) na napoje oraz pojemników na żywność, a opakowania i pety wrzucaj do właściwego kosza na śmieci. A nie do wody.

Fot. paparazza/Shutterstock.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w magazynach branżowych. Autor książki „Odwołać katastrofę”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.