Udostępnij

W Danii, Irlandii, Niemczech oraz Norwegii kajak możesz wynająć za darmo, jeżeli tylko, pływając, pozbierasz śmieci

12.06.2019

Dwa lata temu w Danii ruszyła inspirująca inicjatywa o nazwie GreenKayak. Rzecz polega na tym, że w Kopenhadze stworzono wypożyczalnię kajaków, w której sprzęt można wypożyczyć za darmo pod warunkiem, że pływając pozbiera się napotkane na wodzie śmieci. Rzecz się przyjęła i ideą zaraziły się inne duńskie miasta oraz Niemcy, Irlandczycy i Norwegowie.

Sam pomysł – mówią inicjatorzy akcji, o której więcej można poczytać m.in. na jej stronie internetowej – zrodził się, kiedy jedząc pizzę na nabrzeżu zatoki w Kopenhadze, oglądali pływające na wodzie śmieci, z którymi jednak nie mogli nic z nimi zrobić. Zdecydowali, że tak nie może być i wymyślili Green Kayak. Idea była prosta. Zapewniono ludziom możliwość bezpłatnego wypożyczenia kajaków, a w zamian za to ci mieli jedynie wrzucać do zamontowanego na nim kosza napotkane po drodze śmieci. Pomysł spodobał się mieszkańcom miasta tak bardzo, że w pierwszym roku udało się zebrać z kopenhaskiej zatoki trzy tony śmieci. Do dziś – informuje GreenKayak – wyłowiono 11 ton.

Jednocześnie sukces duńskiego pomysłu spowodował, że zaczęto go wdrażać także gdzie indziej i wypożyczalnie otworzono niedawno także w Bergen, Dublinie i Hamburgu. W sumie będzie tam około 50 kajaków dostępnych dla chętnych. Ale nie jest to raczej koniec rozwoju inicjatywy.

Jest to bowiem jedna z tych idei, które same w sobie pewnie świata nie zbawią, ale są tak fajne, że zarażają, kiedy tylko się o nich dowie. Może więc i u nas kogoś zarazi, i niedługo będzie można wynająć taki kajak na przykład nad Wisłą lub nad innymi rzekami i jeziorami, które potrzebują, żebyśmy nie tylko wrzucali do nich kolejne śmieci, ale też przynajmniej raz na jakiś czas, to i owo z nich wyjęli.

Raport EarthWatch Institute informuje, że wśród pływających w europejskich wodach śmieci, które – to ważne – da się zidentyfikować dominują plastikowe butelki (14 proc. wszystkich śmieci), opakowania po żywności (12 proc.), niedopałki (9 proc. – zaklasyfikowano je tutaj ze względu na znajdujący się w nich octan celulozy) i opakowania z jedzenia na wynos (6 proc.). Jego autorzy wskazują też proste metody na to, jak zmniejszyć ilość takich śmieci. Te nie zaskakują i tylko trochę dziwi, że trzeba to powtarzać: używaj wielorazowych butelek (bidonów, termosów, etc…) na napoje oraz pojemników na żywność, a opakowania i pety wrzucaj do właściwego kosza na śmieci. A nie do wody.

Fot. paparazza/Shutterstock.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w gazetach lokalnych i branżowych. Bloguje na Krowoderska.pl.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.