Udostępnij

Ciekawostka: powstaje najwyższa na świecie elektrownia słoneczna

03.11.2017

Dubaj ma już najwyższy wieżowiec na świecie. Niebawem będzie miał najwyższa wieżę, w dodatku energetyczną. Arabsko-chińskie konsorcjum zbuduje elektrownię słoneczną o wysokości 260 m.
To o 569 m mniej niż wynosi wysokość Burdż Chalifa, ale jak na elektrownię to i tak całkiem sporo. Wieża energetyczna powstanie w ramach czwartej fazy budowy parku fotowoltaicznego Mohammed bin Rashid Al Maktoum Solar Park – największego tego typu projektu na świecie. Budowa ma ruszyć w czwartym kwartale 2020 r. i będzie realizowana w kilku etapach. Wieża zwiększy potencjał energetyczny parku o 700 MW.

75 proc. z zielonej energii do 2050 r.

Budżet przedsięwzięcia wynosi 14,2 miliarda dirhamów (3,8 miliarda dolarów). Sporo, ale cena zaoferowana za kilowatogodzinę w przetargu ogłoszonym przez DEWA (Dubai Electricity and Water Authority), państwową spółkę zarządzającą dubajską siecią energetyczną i wodociągową, wyniosła 7,3 centra. To najniższa stawka w historii tego typu inwestycji. Taką ofertę złożyło saudyjsko-chińskie konsorcjum złożone ze spółek ACWA i Shanghai Electric.
Zgodnie z założeniami przedsięwzięcia, park do 2020 r. ma generować energię o mocy 1000 MW, a do 2030 r. moc ma zwiększyć się do 5000 MW. Do tego roku park ma zajmować obszar o powierzchni 83 mil kwadratowych (215 km kwadratowych) i umożliwić redukcję emisji dwutlenku węgla o 6,5 miliona ton rocznie. Całościowy koszt inwestycji wynosi 13,6 miliarda dolarów.
Pierwsza część przedsięwzięcia została oddana do użytku w 2013 r., druga w marcu tego roku. Obecnie moc energetyczna parku wynosi 200 MW. To oczywiście znacznie poniżej potrzeb Dubaju, jednak władze tego emiratu postawiły sobie bardzo ambitny cel. Zgodnie z założeniami strategii Dubai Clean Energy Strategy 2050 do 2050 r. zamierzają one produkować 75 proc. energii ze źródeł odnawialnych. Obecnie ten wskaźnik jest dość niski – dopiero w 2020 r. ma wynieść 7 proc., a w 2030 – 25 proc.

Przodownicy OZE

Realizację zadania z pewnością ułatwi fakt, że Dubaj dysponuje odpowiednią ilością środków finansowych do tego typu przedsięwzięć. Szkopuł w tym, że niebawem mogą one zacząć się kurczyć. Pieniądze szejków pochodzą bowiem w dużej mierze z ropy naftowej, a złoża należące do Dubaju od pewnego czasu maleją. Podobnego problemu jak na razie nie odnotowuje sąsiednie Abu Zabi. Pewnie dlatego to nie ten emirat, ale właśnie Dubaj przoduje w inwestycjach w OZE.
Jednak „słonecznym” przedsięwzięciom przyświecają bardziej wizjonerskie idee. Zgodnie z oświadczeniem „jego ekscelencji” Saeeda Mohammeda Al Tayera, „strategiczny projekt parku fotowoltaicznego wspiera wizję Jego Wysokości szejka Mohammed bin Rashid Al Maktoum, władcy Dubaju, zakładającą promocję zrównoważonego rozwoju i uczynienia z Dubaju światowego centrum czystej energii i zielonej gospodarki”.
Al Tayer dodał również, że zaangażowanie Dubaju w rozwój OZE doprowadziło do obniżenia kosztów uzyskania energii słonecznej i stawek oferowanych w przetargach zarówno na Bliskim Wschodzie, jak i w Europie.

Autor

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.