Udostępnij

Ciekawostka: powstaje najwyższa na świecie elektrownia słoneczna

16.01.2024

Dubaj ma już najwyższy wieżowiec na świecie. Niebawem będzie miał najwyższa wieżę, w dodatku energetyczną. Arabsko-chińskie konsorcjum zbuduje elektrownię słoneczną o wysokości 260 m.
To o 569 m mniej niż wynosi wysokość Burdż Chalifa, ale jak na elektrownię to i tak całkiem sporo. Wieża energetyczna powstanie w ramach czwartej fazy budowy parku fotowoltaicznego Mohammed bin Rashid Al Maktoum Solar Park – największego tego typu projektu na świecie. Budowa ma ruszyć w czwartym kwartale 2020 r. i będzie realizowana w kilku etapach. Wieża zwiększy potencjał energetyczny parku o 700 MW.

75 proc. z zielonej energii do 2050 r.

Budżet przedsięwzięcia wynosi 14,2 miliarda dirhamów (3,8 miliarda dolarów). Sporo, ale cena zaoferowana za kilowatogodzinę w przetargu ogłoszonym przez DEWA (Dubai Electricity and Water Authority), państwową spółkę zarządzającą dubajską siecią energetyczną i wodociągową, wyniosła 7,3 centra. To najniższa stawka w historii tego typu inwestycji. Taką ofertę złożyło saudyjsko-chińskie konsorcjum złożone ze spółek ACWA i Shanghai Electric.
Zgodnie z założeniami przedsięwzięcia, park do 2020 r. ma generować energię o mocy 1000 MW, a do 2030 r. moc ma zwiększyć się do 5000 MW. Do tego roku park ma zajmować obszar o powierzchni 83 mil kwadratowych (215 km kwadratowych) i umożliwić redukcję emisji dwutlenku węgla o 6,5 miliona ton rocznie. Całościowy koszt inwestycji wynosi 13,6 miliarda dolarów.
Pierwsza część przedsięwzięcia została oddana do użytku w 2013 r., druga w marcu tego roku. Obecnie moc energetyczna parku wynosi 200 MW. To oczywiście znacznie poniżej potrzeb Dubaju, jednak władze tego emiratu postawiły sobie bardzo ambitny cel. Zgodnie z założeniami strategii Dubai Clean Energy Strategy 2050 do 2050 r. zamierzają one produkować 75 proc. energii ze źródeł odnawialnych. Obecnie ten wskaźnik jest dość niski – dopiero w 2020 r. ma wynieść 7 proc., a w 2030 – 25 proc.

Przodownicy OZE

Realizację zadania z pewnością ułatwi fakt, że Dubaj dysponuje odpowiednią ilością środków finansowych do tego typu przedsięwzięć. Szkopuł w tym, że niebawem mogą one zacząć się kurczyć. Pieniądze szejków pochodzą bowiem w dużej mierze z ropy naftowej, a złoża należące do Dubaju od pewnego czasu maleją. Podobnego problemu jak na razie nie odnotowuje sąsiednie Abu Zabi. Pewnie dlatego to nie ten emirat, ale właśnie Dubaj przoduje w inwestycjach w OZE.
Jednak „słonecznym” przedsięwzięciom przyświecają bardziej wizjonerskie idee. Zgodnie z oświadczeniem „jego ekscelencji” Saeeda Mohammeda Al Tayera, „strategiczny projekt parku fotowoltaicznego wspiera wizję Jego Wysokości szejka Mohammed bin Rashid Al Maktoum, władcy Dubaju, zakładającą promocję zrównoważonego rozwoju i uczynienia z Dubaju światowego centrum czystej energii i zielonej gospodarki”.
Al Tayer dodał również, że zaangażowanie Dubaju w rozwój OZE doprowadziło do obniżenia kosztów uzyskania energii słonecznej i stawek oferowanych w przetargach zarówno na Bliskim Wschodzie, jak i w Europie.

Autor

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.