Udostępnij

W Ekwadorze przyroda ma konstytucyjne prawa. Przepisy mogą uchronić pierwotny las

17.08.2020

W ekwadorskim kantonie Cotacachi ponownie rozgorzał spór pomiędzy władzami lokalnymi a państwową spółką górniczą ENAMI EP. Sprawa dotyczy wydobycia na terenie cennego przyrodniczo rezerwatu Los Cedros, gdzie żyją m.in. charakterystyczne niedźwiedzie andyjskie. Prawniczka z londyńskiej kancelarii Twenty Essex twierdzi jednak, że decyzja narusza prawa przyrody, które gwarantuje ekwadorska konstytucja.

Konflikt między władzami lokalnymi a spółką ENAMI rozpoczął się w 2017 roku. Jak relacjonował w maju m.in. portal Mongabay, koncern wydobywczy uzyskał zgodę władz krajowych na poszukiwanie złóż metali w lesie Los Cedros.

Leśny rezerwat Los Cedros to cenne przyrodniczo miejsce, w którym żyją m.in. narażone na wyginięcie niedźwiedzie andyjskie (zwane również okularowymi). Ssaki o charakterystycznym ubarwieniu sierści są pierwowzorem dla postaci Misia Paddingtona, znanego z książek Michaela Bonda i ich kilku ekranizacji. Los Cedros to jednak dom także dla innych gatunków, w tym m.in. zagrożonych gatunków żab, dzikich kotów oraz małp.

Władze kantonu nie chciały się zgodzić na niszczenie tak cennego terenu i zaskarżyły spółkę ENAMI do sądu. Ostatecznie wygrały, spierając się z koncernem przed kilkoma instancjami.

Teraz spółka odwołała się jednak do Trybunału Konstytucyjnego, który w Ekwadorze pełni również funkcję najwyższej instancji sądowej.

Konstytucja gwarantem praw przyrody

Władze kantonu Cotacachi wsparła m.in. prawniczka z kancelarii Twenty Essex, mecenas Monica Feria-Tinta. Wysłała do ekwadorskiego Trybunału tzw. opinię przyjaciela sądu, w której wskazała podstawę prawną do odrzucenia wniosku spółki ENAMI.

„Konstytucja Ekwadoru nie przyznaje prawa do doprowadzania gatunków do wyginięcia lub niszczenia naturalnych ekosystemów o światowej wartości. Wręcz przeciwnie, jest to pierwsza konstytucja na świecie, która traktuje przyrodę jako podmiot konstytucyjnych praw, którym przysługuje ochrona” – komentuje mec. Monica Feria-Tinta z kancelarii Twenty Essex.

„Rozstrzygając tę sprawę, Trybunał bez wątpienia weźmie pod uwagę pojęcie 'szkody pokoleniowej’, mogącej powstać w wyniku wymarcia gatunków, które nie występują nigdzie indziej. Jest to rodzaj krzywdy, która dotknęłaby nie tylko obecne pokolenie i sam świat przyrody, ale także przyszłe pokolenia” – podkreśla prawniczka.

Przyjaciel sądu to osoba lub instytucja, która – nie będąc stroną w postępowaniu – przesyła do sądu swoją opinię prawną, dotyczącą danej sprawy. Praktyka ta, choć najbardziej typowa dla krajów anglosaskich, występuje także w Europie kontynentalnej i Ameryce Południowej.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Ecuadorpostales

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.