Udostępnij

W Ekwadorze przyroda ma konstytucyjne prawa. Przepisy mogą uchronić pierwotny las

17.08.2020

W ekwadorskim kantonie Cotacachi ponownie rozgorzał spór pomiędzy władzami lokalnymi a państwową spółką górniczą ENAMI EP. Sprawa dotyczy wydobycia na terenie cennego przyrodniczo rezerwatu Los Cedros, gdzie żyją m.in. charakterystyczne niedźwiedzie andyjskie. Prawniczka z londyńskiej kancelarii Twenty Essex twierdzi jednak, że decyzja narusza prawa przyrody, które gwarantuje ekwadorska konstytucja.

Konflikt między władzami lokalnymi a spółką ENAMI rozpoczął się w 2017 roku. Jak relacjonował w maju m.in. portal Mongabay, koncern wydobywczy uzyskał zgodę władz krajowych na poszukiwanie złóż metali w lesie Los Cedros.

Leśny rezerwat Los Cedros to cenne przyrodniczo miejsce, w którym żyją m.in. narażone na wyginięcie niedźwiedzie andyjskie (zwane również okularowymi). Ssaki o charakterystycznym ubarwieniu sierści są pierwowzorem dla postaci Misia Paddingtona, znanego z książek Michaela Bonda i ich kilku ekranizacji. Los Cedros to jednak dom także dla innych gatunków, w tym m.in. zagrożonych gatunków żab, dzikich kotów oraz małp.

Władze kantonu nie chciały się zgodzić na niszczenie tak cennego terenu i zaskarżyły spółkę ENAMI do sądu. Ostatecznie wygrały, spierając się z koncernem przed kilkoma instancjami.

Teraz spółka odwołała się jednak do Trybunału Konstytucyjnego, który w Ekwadorze pełni również funkcję najwyższej instancji sądowej.

Konstytucja gwarantem praw przyrody

Władze kantonu Cotacachi wsparła m.in. prawniczka z kancelarii Twenty Essex, mecenas Monica Feria-Tinta. Wysłała do ekwadorskiego Trybunału tzw. opinię przyjaciela sądu, w której wskazała podstawę prawną do odrzucenia wniosku spółki ENAMI.

„Konstytucja Ekwadoru nie przyznaje prawa do doprowadzania gatunków do wyginięcia lub niszczenia naturalnych ekosystemów o światowej wartości. Wręcz przeciwnie, jest to pierwsza konstytucja na świecie, która traktuje przyrodę jako podmiot konstytucyjnych praw, którym przysługuje ochrona” – komentuje mec. Monica Feria-Tinta z kancelarii Twenty Essex.

„Rozstrzygając tę sprawę, Trybunał bez wątpienia weźmie pod uwagę pojęcie 'szkody pokoleniowej’, mogącej powstać w wyniku wymarcia gatunków, które nie występują nigdzie indziej. Jest to rodzaj krzywdy, która dotknęłaby nie tylko obecne pokolenie i sam świat przyrody, ale także przyszłe pokolenia” – podkreśla prawniczka.

Przyjaciel sądu to osoba lub instytucja, która – nie będąc stroną w postępowaniu – przesyła do sądu swoją opinię prawną, dotyczącą danej sprawy. Praktyka ta, choć najbardziej typowa dla krajów anglosaskich, występuje także w Europie kontynentalnej i Ameryce Południowej.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Ecuadorpostales

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.