W Europie przynajmniej 400 tys. przedwczesnych zgonów związanych ze smogiem. Również na COVID-19

1641
0
Podziel się:
smog zgony

Zmiany klimatu są dla nas coraz większym zagrożeniem, ale więcej ludzi nadal przedwcześnie umiera przez smog. Zanieczyszczenie powietrza co roku ma związek z 400 tys. zgonów w Europie. To najnowsze dane Europejskiej Agencji Środowiskowej (EEA).

Badanie dotyczy krajów UE oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a także krajów Bałkańskich spoza tego grona oraz Turcji. Eksperci EEA podają, że pogarszające się warunki życia w związku z degradacją środowiska i zmianami klimatu przyczyniają się tam do aż 13 procent przedwczesnych zgonów. Wśród największych zagrożeń wymieniają zanieczyszczenie powietrza, fale upałów, narażenie na skażenie chemikaliami oraz zbyt duże natężenie hałasu. Według Agencji w najgorszej sytuacji są ubożsi mieszkańcy miast, którzy mierzą się z działaniem wielu zjawisk niekorzystnie wpływających na ich zdrowie.


Czytaj również: Radni pomorskiego sejmiku jednogłośnie za walką ze smogiem. Przyjęto uchwały antysmogowe

Znacznie mniej zagrożeni są ci, którzy żyją w bogatych krajach północy kontynentu. Z warunkami środowiskowymi powiązano 9 proc. przedwczesnych zgonów w Norwegii i na Islandii. Zdecydowanie gorzej jest w Bośni i Hercegowinie, gdzie odsetek ten wynosi aż 27 proc. Według danych EEA w Polsce to około 20 proc. Co ciekawe, bardzo poważnym problemem okazuje się zanieczyszczenie hałasem. EEA łączy z nim aż 12 tys. przedwczesnych śmierci w ciągu roku w krajach objętych badaniem.

Eksperci Agencji podkreślają, że związek pomiędzy stanem środowiska a zdrowiem jest szczególnie widoczny w czasie pandemii COVID-19.

„Wczesne dane dotyczące wpływu COVID-19 na społeczności sugerują, że zanieczyszczenie powietrza i ubóstwo mogą wiązać się z wyższą śmiertelnością” – czytamy w omówieniu raportu.

Pracownicy Agencji twierdzą, że najważniejsze jest zapewnienie Europejczykom dostępu do zieleni i możliwości rekreacji przy czystych rzekach czy jeziorach. Jak przekonują, mniej zanieczyszczone środowisko sprzyja aktywności fizycznej. Ta z kolei pozytywnie wpływa na zdrowie.

Źródło zdjęcia: VladOrlov / Shuttestock

TagiSmog
Podziel się: