Udostępnij

W Europie przynajmniej 400 tys. przedwczesnych zgonów związanych ze smogiem. Również na COVID-19

05.10.2020

Zmiany klimatu są dla nas coraz większym zagrożeniem, ale więcej ludzi nadal przedwcześnie umiera przez smog. Zanieczyszczenie powietrza co roku ma związek z 400 tys. zgonów w Europie. To najnowsze dane Europejskiej Agencji Środowiskowej (EEA).

Badanie dotyczy krajów UE oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a także krajów Bałkańskich spoza tego grona oraz Turcji. Eksperci EEA podają, że pogarszające się warunki życia w związku z degradacją środowiska i zmianami klimatu przyczyniają się tam do aż 13 procent przedwczesnych zgonów. Wśród największych zagrożeń wymieniają zanieczyszczenie powietrza, fale upałów, narażenie na skażenie chemikaliami oraz zbyt duże natężenie hałasu. Według Agencji w najgorszej sytuacji są ubożsi mieszkańcy miast, którzy mierzą się z działaniem wielu zjawisk niekorzystnie wpływających na ich zdrowie.


Czytaj również: Radni pomorskiego sejmiku jednogłośnie za walką ze smogiem. Przyjęto uchwały antysmogowe

Znacznie mniej zagrożeni są ci, którzy żyją w bogatych krajach północy kontynentu. Z warunkami środowiskowymi powiązano 9 proc. przedwczesnych zgonów w Norwegii i na Islandii. Zdecydowanie gorzej jest w Bośni i Hercegowinie, gdzie odsetek ten wynosi aż 27 proc. Według danych EEA w Polsce to około 20 proc. Co ciekawe, bardzo poważnym problemem okazuje się zanieczyszczenie hałasem. EEA łączy z nim aż 12 tys. przedwczesnych śmierci w ciągu roku w krajach objętych badaniem.

Eksperci Agencji podkreślają, że związek pomiędzy stanem środowiska a zdrowiem jest szczególnie widoczny w czasie pandemii COVID-19.

„Wczesne dane dotyczące wpływu COVID-19 na społeczności sugerują, że zanieczyszczenie powietrza i ubóstwo mogą wiązać się z wyższą śmiertelnością” – czytamy w omówieniu raportu.

Pracownicy Agencji twierdzą, że najważniejsze jest zapewnienie Europejczykom dostępu do zieleni i możliwości rekreacji przy czystych rzekach czy jeziorach. Jak przekonują, mniej zanieczyszczone środowisko sprzyja aktywności fizycznej. Ta z kolei pozytywnie wpływa na zdrowie.

Źródło zdjęcia: VladOrlov / Shuttestock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.