Udostępnij

W Europie przynajmniej 400 tys. przedwczesnych zgonów związanych ze smogiem. Również na COVID-19

16.01.2024

Zmiany klimatu są dla nas coraz większym zagrożeniem, ale więcej ludzi nadal przedwcześnie umiera przez smog. Zanieczyszczenie powietrza co roku ma związek z 400 tys. zgonów w Europie. To najnowsze dane Europejskiej Agencji Środowiskowej (EEA).

Badanie dotyczy krajów UE oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a także krajów Bałkańskich spoza tego grona oraz Turcji. Eksperci EEA podają, że pogarszające się warunki życia w związku z degradacją środowiska i zmianami klimatu przyczyniają się tam do aż 13 procent przedwczesnych zgonów. Wśród największych zagrożeń wymieniają zanieczyszczenie powietrza, fale upałów, narażenie na skażenie chemikaliami oraz zbyt duże natężenie hałasu. Według Agencji w najgorszej sytuacji są ubożsi mieszkańcy miast, którzy mierzą się z działaniem wielu zjawisk niekorzystnie wpływających na ich zdrowie.


Czytaj również: Radni pomorskiego sejmiku jednogłośnie za walką ze smogiem. Przyjęto uchwały antysmogowe

Znacznie mniej zagrożeni są ci, którzy żyją w bogatych krajach północy kontynentu. Z warunkami środowiskowymi powiązano 9 proc. przedwczesnych zgonów w Norwegii i na Islandii. Zdecydowanie gorzej jest w Bośni i Hercegowinie, gdzie odsetek ten wynosi aż 27 proc. Według danych EEA w Polsce to około 20 proc. Co ciekawe, bardzo poważnym problemem okazuje się zanieczyszczenie hałasem. EEA łączy z nim aż 12 tys. przedwczesnych śmierci w ciągu roku w krajach objętych badaniem.

Eksperci Agencji podkreślają, że związek pomiędzy stanem środowiska a zdrowiem jest szczególnie widoczny w czasie pandemii COVID-19.

„Wczesne dane dotyczące wpływu COVID-19 na społeczności sugerują, że zanieczyszczenie powietrza i ubóstwo mogą wiązać się z wyższą śmiertelnością” – czytamy w omówieniu raportu.

Pracownicy Agencji twierdzą, że najważniejsze jest zapewnienie Europejczykom dostępu do zieleni i możliwości rekreacji przy czystych rzekach czy jeziorach. Jak przekonują, mniej zanieczyszczone środowisko sprzyja aktywności fizycznej. Ta z kolei pozytywnie wpływa na zdrowie.

Źródło zdjęcia: VladOrlov / Shuttestock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.