Udostępnij

W Grecji pojawili się rybacy, którzy zamiast ryb łowią… śmieci

02.05.2021

Lefteris Arapakis pochodzi z rodziny rybaków. Przez wiele lat obserwował, jak jego przyjaciele łowią coraz mniej ryb, a za to coraz więcej plastiku. Złowione śmieci trafiały jednak z powrotem do morza. Postanowił to zmienić. Nauczył greckich rybaków łowić… śmieci.

A raczej ciągle uczy. Arapakis – absolwent rybołówstwa i ekonomii – założył szkołę Enaleia, w której uczy Greków, jak łowić w sposób bardziej ekologiczny oraz – jak mówi – taki, „żeby jutro wciąż było co łowić”.

Szkoły, oraz związana z nimi organizacja Mediterranean Cleanup, działają już w 12 portach w kraju, a efekty jej pracy są zauważalne. Między innymi w tym, że pracujący tam rybacy przestali wyrzucać złowione przez siebie plastikowe śmieci z powrotem do morza, zamiast tego oddając je do recyklingu. W kilka lat wyłowili ponad 80 ton plastikowych śmieci.

Lefteris Arapakis, Źródło: UNEP.
Lefteris Arapakis, Źródło: UNEP.

Obecnie z Arapakisem współpracują załogi 145 łodzi w Grecji i Włoszech. W każdym miesiącu wyławiają około 12 ton śmieci, które później sprzedają jako surowiec wtórny.

Jest to oczywiście kropla w morzu potrzeb, ale wystarczająco dużo, by dało się zauważyć poprawę na wodach w pobliżu ich portów. To ważne, bo każdego roku do oceanów trafia około 13 milionów ton plastikowych śmieci. Szacunki naukowców mówią, że około 2050 roku będzie ich w światowych wodach więcej niż ryb. Negatywny wpływ śmieci na rybołówstwo widać jednak już dzisiaj. Połowy greckich i włoskich łodzi pogorszyły się w ostatnich 50 latach o 34 procent.

Jednym z powodów jest ilość śmieci pływających w wodzie.

Arapakis za swoje działania otrzymał prestiżowe wyróżnienie „Young Champion of the Earth” przyznawane przez program ochrony środowiska Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Źródło zdjęcia w nagłówku: UNEP/TT.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w magazynach branżowych. Autor książki „Odwołać katastrofę”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.