Udostępnij

W Grecji pojawili się rybacy, którzy zamiast ryb łowią… śmieci

23.01.2024

Lefteris Arapakis pochodzi z rodziny rybaków. Przez wiele lat obserwował, jak jego przyjaciele łowią coraz mniej ryb, a za to coraz więcej plastiku. Złowione śmieci trafiały jednak z powrotem do morza. Postanowił to zmienić. Nauczył greckich rybaków łowić… śmieci.

A raczej ciągle uczy. Arapakis – absolwent rybołówstwa i ekonomii – założył szkołę Enaleia, w której uczy Greków, jak łowić w sposób bardziej ekologiczny oraz – jak mówi – taki, „żeby jutro wciąż było co łowić”.

Szkoły, oraz związana z nimi organizacja Mediterranean Cleanup, działają już w 12 portach w kraju, a efekty jej pracy są zauważalne. Między innymi w tym, że pracujący tam rybacy przestali wyrzucać złowione przez siebie plastikowe śmieci z powrotem do morza, zamiast tego oddając je do recyklingu. W kilka lat wyłowili ponad 80 ton plastikowych śmieci.

Lefteris Arapakis, Źródło: UNEP.
Lefteris Arapakis, Źródło: UNEP.

Obecnie z Arapakisem współpracują załogi 145 łodzi w Grecji i Włoszech. W każdym miesiącu wyławiają około 12 ton śmieci, które później sprzedają jako surowiec wtórny.

Jest to oczywiście kropla w morzu potrzeb, ale wystarczająco dużo, by dało się zauważyć poprawę na wodach w pobliżu ich portów. To ważne, bo każdego roku do oceanów trafia około 13 milionów ton plastikowych śmieci. Szacunki naukowców mówią, że około 2050 roku będzie ich w światowych wodach więcej niż ryb. Negatywny wpływ śmieci na rybołówstwo widać jednak już dzisiaj. Połowy greckich i włoskich łodzi pogorszyły się w ostatnich 50 latach o 34 procent.

Jednym z powodów jest ilość śmieci pływających w wodzie.

Arapakis za swoje działania otrzymał prestiżowe wyróżnienie „Young Champion of the Earth” przyznawane przez program ochrony środowiska Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Źródło zdjęcia w nagłówku: UNEP/TT.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w gazetach lokalnych i branżowych. Bloguje na Krowoderska.pl.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.