W hiszpańskim parku narodowym po raz pierwszy od 150 lat pojawił się niedźwiedź brunatny

2168
0
Podziel się:

W jednym z parków narodowych w północno-zachodniej Hiszpanii po raz pierwszy od 150 lat zaobserwowano niedźwiedzia brunatnego. Pojawienie się charakterystycznego drapieżnika, uchwyconego przypadkiem przez pracujących w parku filmowców, uznano za sukces regionalnych programów ochronnych.

Niecodzienne zdarzenie miało miejsce w parku narodowym O Invernadeiro, w prowincji Galicja. Podczas prac nad produkcją filmową „Montaña ou Morte” udało się uwiecznić niedźwiedzia brunatnego. Drapieżnik najprawdopodobniej przybył do parku z północy, co świadczy, zdaniem pracowników parku, o sukcesie lokalnych programów ochrony.

„Samiec niedźwiedzia, w wieku od trzech do pięciu lat, jest pierwszym, który został uwieczniony okiem kamery w tym miejscu i prawdopodobnie pierwszym, który pojawił się tutaj w ciągu ostatnich 150 lat” – podano w oświadczeniu grupy produkcyjnej Zeitun Films, której pracownicy nagrali zwierzę.

Wspomniane nagranie zobaczyć można tutaj:

Jak podaje brytyjski „Guardian”, wersję tą potwierdzają lokalni strażnicy przyrody, Ricardo Prieto Rochas i Tomás Pérez Hernández, pracujący jako konsultanci przy produkcji „Montaña ou Morte”. Ich zdaniem niedźwiedź spędził w parku najprawdopodobniej całą zimę, po tym, jak przywędrował z położonych na północy gór Sierra del Caurel.

„Lata prac konserwatorskich w parku narodowym O Invernadeiro pozwoliły, by miejsce to stało się odpowiednim siedliskiem niedźwiedzia brunatnego” – powiedzieli strażnicy w oświadczeniu.

Jak podaje organizacja European Wilderness Society, w południowo-zachodniej części Europy żyją dwie populacje niedźwiedzi brunatnych: jedna w regionie Gór Kantabryjskich (skąd najprawdopodobniej pochodzi zarejestrowany samiec), natomiast druga w leżących na francusko-hiszpańskim pograniczu Pirenejach.

Jak podaje „Newsweek”, mimo iż niedźwiedź brunatny znajduje się w Hiszpanii na liście gatunków zagrożonych, w ostatnich latach jego populacja wydaje się rosnąć, m.in. za sprawą programów ochronnych. W ubiegłym roku odnotowano także pierwszy od 100 lat przypadek pojawienia się niedźwiedzia brunatnego w Portugalii. Zwierzę najprawdopodobniej również pochodziło z regionu Gór Kantabryjskich.

_

Zdjęcie: Shutterstock/mmpixel91

Podziel się: