Udostępnij

W hiszpańskim parku narodowym po raz pierwszy od 150 lat pojawił się niedźwiedź brunatny

08.05.2020

W jednym z parków narodowych w północno-zachodniej Hiszpanii po raz pierwszy od 150 lat zaobserwowano niedźwiedzia brunatnego. Pojawienie się charakterystycznego drapieżnika, uchwyconego przypadkiem przez pracujących w parku filmowców, uznano za sukces regionalnych programów ochronnych.

Niecodzienne zdarzenie miało miejsce w parku narodowym O Invernadeiro, w prowincji Galicja. Podczas prac nad produkcją filmową „Montaña ou Morte” udało się uwiecznić niedźwiedzia brunatnego. Drapieżnik najprawdopodobniej przybył do parku z północy, co świadczy, zdaniem pracowników parku, o sukcesie lokalnych programów ochrony.

„Samiec niedźwiedzia, w wieku od trzech do pięciu lat, jest pierwszym, który został uwieczniony okiem kamery w tym miejscu i prawdopodobnie pierwszym, który pojawił się tutaj w ciągu ostatnich 150 lat” – podano w oświadczeniu grupy produkcyjnej Zeitun Films, której pracownicy nagrali zwierzę.

Wspomniane nagranie zobaczyć można tutaj:

Jak podaje brytyjski „Guardian”, wersję tą potwierdzają lokalni strażnicy przyrody, Ricardo Prieto Rochas i Tomás Pérez Hernández, pracujący jako konsultanci przy produkcji „Montaña ou Morte”. Ich zdaniem niedźwiedź spędził w parku najprawdopodobniej całą zimę, po tym, jak przywędrował z położonych na północy gór Sierra del Caurel.

„Lata prac konserwatorskich w parku narodowym O Invernadeiro pozwoliły, by miejsce to stało się odpowiednim siedliskiem niedźwiedzia brunatnego” – powiedzieli strażnicy w oświadczeniu.

Jak podaje organizacja European Wilderness Society, w południowo-zachodniej części Europy żyją dwie populacje niedźwiedzi brunatnych: jedna w regionie Gór Kantabryjskich (skąd najprawdopodobniej pochodzi zarejestrowany samiec), natomiast druga w leżących na francusko-hiszpańskim pograniczu Pirenejach.

Jak podaje „Newsweek”, mimo iż niedźwiedź brunatny znajduje się w Hiszpanii na liście gatunków zagrożonych, w ostatnich latach jego populacja wydaje się rosnąć, m.in. za sprawą programów ochronnych. W ubiegłym roku odnotowano także pierwszy od 100 lat przypadek pojawienia się niedźwiedzia brunatnego w Portugalii. Zwierzę najprawdopodobniej również pochodziło z regionu Gór Kantabryjskich.

_

Zdjęcie: Shutterstock/mmpixel91

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.