Udostępnij

W ciągu 130 lat w jednym europejskim kraju zniknęło 83 proc. motyli

01.04.2019

Holenderscy badacze przyjrzeli się rodzimym populacjom motyli na przestrzeni ostatnich 130 lat. Z badań wyłania się obraz postępującego zanikania większości gatunków motyli, a winne temu jest najprawdopodobniej uprzemysłowione rolnictwo.

W badaniach wykorzystano egzemplarze 120 tys. motyli, złowionych przez zbieraczy w latach 1890-1980, oraz dane pochodzące ze współczesnych obserwacji. Oszacowano na ich podstawie, że w Holandii żyje dziś 84 proc. mniej motyli niż przed rokiem 1890 – informuje brytyjski „The Guardian”.

Badacze – wyniki swojej pracy opisali w „Biological Conservation” – zauważyli spadek liczebności 71 gatunków motyli, spośród których 15 zniknęło całkowicie z obszaru Holandii. Kilka gatunków – najprawdopodobniej w związku z globalnym ociepleniem – występuje nieco częściej niż jeszcze kilka dekad temu.

Poza liczebnością, badacze zajęli się rozmieszczeniem motyli: obszar występowania tych owadów drastycznie się zmniejszył między rokiem 1890 a 1980, ale później nastąpiła trwająca do dziś stabilizacja pod tym względem.

Autorzy badania podkreślają jednak, że ich zdaniem faktyczny spadek liczebności motyli jest większy niż wynika z szacunków – a winą za taki stan rzeczy obarczają przede wszystkim nowoczesne, uprzemysłowione rolnictwo.

Przyczyny

Chris van Swaay, jeden ze współautorów holenderskiego badania, twierdzi, że współczesne uprzemysłowione rolnictwo nie pozostawia przestrzeni dla dzikiej przyrody. „Motyle są łatwe do obserwowania, ale dzieje się to [wymieranie – S.M] również w przypadku wszystkich innych owadów i zwierząt w glebie. Dzieje się tak również z ptakami na ziemi uprawnej, które jedzą owady” – powiedział badacz „Guardianowi”.

Badacz zwraca uwagę na radykalne przekształcenia, jakim uległa holenderska wieś w ciągu ostatnich 70 lat, a szczególnie tamtejsze użytki zielone: Tereny – które niegdyś były podmokłe, pełne kwiatów i koszone zazwyczaj raz w roku – zostały osuszone i obsadzone jednym gatunkiem trawy w celu intensyfikacji upraw. Teraz koszone są 6 razy w roku.

Winę rolnictwa potwierdzają również wyniki badań przeprowadzone w Niemczech, gdzie spośród 189 gatunków motyli 99 znajduje się na liście gatunków zagrożonych.

Wynika z nich, że w pobliżu intensywnie uprawianych terenów liczebność i różnorodność motyli są znacznie mniejsze niż w otoczeniu obszarów mniej wykorzystywanych lub nieużywanych. Badacze szczególnie podkreślają wpływ pestycydów na owady.

Spadek liczebności owadów

Motyle znikają jednak nie tylko z obszaru Holandii. W Wielkiej Brytanii, gdzie ich populacje monitoruje się od roku 1976, liczebność tych owadów spadła o 77 proc. w przypadku najrzadszych, wyspecjalizowanych gatunków, natomiast o 46 proc. w przypadku gatunków pospolitych.

Zanik motyli jest częścią znacznie szerszego problemu, określanego mianem masowego wymierania owadów. Jego przyczyn upatruje się nie tylko w intensyfikacji rolnictwa, ale również w zmianach klimatu. Więcej na ten temat można przeczytać w rozmowie z polskimi ekspertami – tutaj.

 

Z wynikami holenderskich badań (w języku angielskim) można zapoznać się tutaj.

Źródła: The Guardian, CBS.nl, ScienceDaily

Zdjęcie: Shutterstock/LedyX

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.