Udostępnij

W Irlandii chcą posadzić 440 milionów drzew, by wspomóc ratowanie klimatu

05.09.2019

Od kilku dni irlandzkie media rozpisują się na temat niedawnej deklaracji rządu, związanej z przeciwdziałaniem zmianom klimatycznym. Zasadzonych ma zostać aż 440 milionów drzew.

W rozmowie z The Irish Times rzeczniczka rządu powiedziała, że celem rządu jest sadzenie 22 milionów drzew rocznie, łącznie 440 milionów w ciągu najbliższych 20 lat. Plan ten wynika wprost z przyjętej strategii, opublikowanej w czerwcu, według której zalesianych miałoby zostać 8 tys. hektarów gruntów rocznie.

Teraz doprecyzowano jej założenia, deklarując konkretne zagęszczenie nowo powstałych obszarów leśnych: będzie to 3300 drzew liściastych lub 2500 iglaków na każdy przekształcony hektar.

Ambitnymi planami pochwalił się na Twitterze m.in. Taoiseach Irlandii, Leo Varadkar. „W Irlandii chcemy o wiele więcej drzew, jest to część naszego planu odnośnie klimatu. 440 milionów to ogromna liczba, ale jest osiągalna jeśli wszyscy właściciele ziemscy obsadzą tylko kawałek swojej ziemi. Chcemy by działania te były opłacalne finansowo” – napisał irlandzki szef rządu.

Choć liczba 22 milionów drzew rocznie może wydawać się nierealna, sąsiednia Szkocja pokazała, że taki wynik jest jak najbardziej możliwy do osiągnięcia.

Według rządowej agencji Scottish Forestry w samym 2018 roku kraj ten obsadził drzewami 11200 hektarów, co zdaniem tamtejszych mediów wiązało się z sadzeniem właśnie ok. 22 milionów drzew. 1000 hektarów obsadziła państwowa instytucja zajmująca się lasami, natomiast resztę prywatne przedsiębiorstwa leśne.

Potencjał tkwiący w drzewach

Jak informowaliśmy przed dwoma miesiącami, według zespołu badaczy, który wyniki swoich badań opublikował w prestiżowym „Science”, ludzkość poprzez zasadzenie odpowiedniej ilości drzew (przynajmniej teoretycznie) mogłaby zabsorbować wszystkie emitowane przez siebie gazy cieplarniane. Naukowcy Ci wyliczyli, że na świecie istnieje wystarczający areał nieużytków, by nasadzić odpowiednią ilość drzew. [Szczegółowo na ten temat pisaliśmy tutaj.]

Choć pomysł posadzenia tak olbrzymiej ilości drzew ma prawo wydawać się nierealny, obliczenia badaczy pokazują jak wielki potencjał tkwi w tych roślinach, jeśli chodzi o przeciwdziałanie zmianom klimatycznym.

 

Zdjęcie: Shutterstock/Smileus

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.