Udostępnij

W kampanii chciał „356 dni lepszego powietrza”. Teraz twierdzi, że potrzebuje 10 lat na rozwiązanie problemu

04.07.2024

Stolica Dolnego Śląska od lat boryka się z problemem dymiących kopciuchów. Jeden z radnych postanowił zapytać prezydenta o to, ile czasu zajmie wymiana kopciuchów z zasobu miejskiego we Wrocławiu. Okazuje się, że miasto, które chwali się czystym powietrzem, w rzeczywistości samo nie wypełnia antysmogowych przepisów.

We Wrocławiu kampania przed jesiennymi wyborami samorządowymi była sygnowana hasłem „356 dni lepszego powietrza”. Ten napis wraz z urokliwym zdjęciem błękitnego nieba nad miastem można było zobaczyć wszędzie: w tramwajach, na billboardach, przystankach i miejskich mediach. Jak mówi Krzysztof Smolnicki z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego, to propaganda sukcesu mająca sprawiać dobre wrażenie.

– Niestety, to jest niespójne z sytuacją we Wrocławiu. Faktycznie, mamy 9 dni z przekroczeniami pyłu zawieszonego, ale ataki smogu i tak są bardzo groźne. Stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia.

10 lat na wymianę kopciuchów, 3 lata po terminie z uchwały antysmogowej

O sprawę kopciuchów pozostających w zasobach gminy prezydenta Jacka Sutryka zapytał Jakub Nowotarski, radny miasta Wrocławia z klubu Koalicji Obywatelskiej. W odpowiedzi na złożoną interpelację otrzymał dane, z których wynika, że piece kopciuchy znikną z zasobu komunalnego miasta do… 2027 r. Czyli 10 lat po wprowadzeniu uchwały antysmogowej oraz ponad 3 lata od dnia 1 lipca br., czyli terminu, do którego należało usunąć kopciuchy.

We Wrocławiu pozaklasowych pieców jest jeszcze 7 tys. Z tego aż 4,5 tys. znajduje się w lokalach gminnych. – Jestem rozczarowany, nie ukrywam. Mieliśmy w zimie epizod smogowy i nawet 7-krotne przekroczenie norm PM 2,5. To pokazuje, że niestety jako miast dalej mamy ze smogiem duży problem – mówi Nowotarski zapytany przez SmogLab.

– Głównym zimowym trucicielem jest miasto – kwituje z kolei wspomniany lider Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.

Szczególnym problemem dolnośląskich miejscowości, w tym górskich i umiejscowionych w kotlinach, jest ogromny zasób lokalów w kamienicach wybudowanych w XIX/XX wieku. W nich kopciuchy nadal są powszechne. Część społeczeństwa wycofywała się z programów wymiany źródła ogrzewania z powodu zmniejszenia przez miasto dofinansowania.

Nowotarski przypomina, że był czas na zadbanie o lokalne komunalne, zamiast zamiatania ich pod dywan. Czy prezydent Sutryk zadba o zdrowie wrocławian? – Miasto się chwali, że mieszkań komunalnych z piecami zostało mało. Tak naprawdę jest ich bardzo dużo. Zawsze oczekiwałem dawania prywatnym właścicielom mieszkań pozytywnego przykładu i wymiany tych pieców – mówi nam Nowotarski. – Mieliśmy na to tyle lat, że spokojnie można było to zrobić.

Jego zdaniem jest to wysiłek organizacyjny wymagający też środków finansowych, a w poprzednich latach robiono w tym zakresie znacznie za mało. Radny wspomina też o kolejnym aspekcie, który poruszył w interpelacji – problem mieszkańców lokalów komunalnych ogrzewanych piecami na węgiel. Tym grożą kary pieniężne, możliwe są konflikty społeczne. – Nikt nie chce oddychać zanieczyszczonym powietrzem, ale co oni mają zrobić, skoro właściciel nie wymienił im pieca? – pyta radny.

Panorama Wrocławia – fot. A Potonya/Shutterstock

Kopciuchy to pierwszy problem. Drugim są spaliny. Co na to prezydent Sutryk?

Co dalej z wrocławską Strefą Czystego Transportu? Po naradzie obywatelskiej prezydent Jacek Sutryk zadecydował, że wstrzyma prace nad SCT. Jeśli te będą „ewentualnie podjęte”, to pod warunkiem zdecydowanego oczekiwania mieszkańców i radnych. Krzysztof Smolnicki podkreśla niereprezentatywność i niemerytoryczność losowo wybranych uczestników narady. – Wnioski były chaotyczne, sprzeczne ze sobą i nic z nich nie wynikało. Dopiero po naszych demonstracjach miasto ujawniło wyniki.

Do końca roku miał powstać projekt i harmonogram wrocławskiej SCT. Ich brak będzie silnym hamulcowym środków z KPO, bo rozwój czystego transportu zbiorowego jest jednym z kamieni milowych. Przypomnijmy, że do realizacji SCT zobowiązuje Program Ochrony Powietrza.

– Prezydent Sutryk umywa ręce również pod wpływem głosów radykalnej prawicy i zrzuca odpowiedzialność na radę miejską. Nie jest to moim zdaniem do końca poważne. Jako radny mogę powiedzieć, że będziemy obradować na Radzie Miejskiej. Dla mnie to jest o tyle niezrozumiałe, że przecież chodzi o zdrowie mieszkańców.

Postuluje za zachętami dla mieszkańców, m.in. pakietem dla poprawy transportu zbiorowego. Smolnicki dodaje, że biorąc pod uwagę zapisy dyrektywy przyjętej 24 kwietnia, przekroczenia w związku ze smogiem komunikacyjnym występują przez pół roku.

Zdjęcie tytułowe: shutterstock/LIDERO

Autor

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Jej teksty ukazują się też w Onet.pl. Współpracuje również z Odpowiedzialnym Inwestorem. Pisze przede wszystkim o gospodarce odpadami, edukacji ekologicznej, zielonych inwestycjach, transformacji systemu żywności i energetycznej. Preferuje społeczne ujęcie tematu. Zainteresowania: ochrona przyrody; przede wszystkim GOZ i OZE, eco-lifestyle oraz psychologia.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.