Udostępnij

W Katarze zrobiło się tak gorąco, że zaczęto klimatyzować… otwarte przestrzenie

28.10.2019

„Washington Post” doniósł, że Katar sięgnął po nową metodę walki z coraz bardziej dotkliwym ociepleniem klimatu. Bliskowschodni emirat, który – kiedy liczyć po PKB per capita – zalicza się do grona kilku najbogatszych krajów świata zaczął klimatyzować otwarte przestrzenie.

Urządzenia służące do klimatyzacji, informuje amerykański dziennik, zamontowano między innymi na niektórych placach targowych oraz przy trasach spacerowych. Najambitniejszym projektem tego rodzaju ma być klimatyzacja uruchomiona na stadionie Al Janoub, który mieści ponad 40 tys. kibiców i został zbudowany z myślą o Mundialu 2022. Ta – zgodnie z deklaracjami projektantów i wykonawców – pozwala schłodzić trybuny do temperatury 18 stopni Celsjusza, a płytę boiska do… 20 stopni Celsjusza.

Coraz częstsze wykorzystywanie technologicznych nowinek, które pozwalają obniżyć temperaturę, wynika nie tylko z ich rosnącej dostępności, ale też zmiany bliskowschodniego klimatu. Położenie Kataru powoduje, że ocieplenie przyspiesza tam szybciej niż gdzie indziej i już dziś średnie temperatury są na poziomie około 2 stopni Celsjusza wyższym niż przed rewolucją przemysłową. Oznacza to, że upały, które w tej części świata już wcześniej były nieznośne, zbliżają się do poziomu, który staje się niebezpieczny dla ludzi.

– Kiedy wyłączyć klimatyzatory, robi się nie do zniesienia. Nie da się normalnie funkcjonować. – komentował w „Washington Post” Yousef al-Horr z Gulf Organization for Research and Development. A fachowcy zwracają uwagę, że jest to rozwiązanie raczej krótkoterminowe, a do tego generujące problemy, bo klimatyzatory to urządzenia, które… przyspieszają ocieplenie planety.

Wszystko dlatego, że zużywają dużo prądu. Szacunki mówią, że dziś nawet 20 proc. elektryczności wykorzystywanej w budynkach na świecie napędza klimatyzację i wentylatory. Do 2050 roku, przewiduje Międzynarodowa Agencja Energii, że związane z wykorzystywaniem klimatyzacji zapotrzebowanie na prąd może się nawet potroić.

Fot. fifg / Shutterstock.com

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w magazynach branżowych. Autor książki „Odwołać katastrofę”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.