W Krakowie trawę mogą „kosić”… owce i kozy

1763
0
Podziel się:
Wypas owiec Kraków

Realizacja pomysłu byłaby ewenementem w skali kraju – zapowiadają przedstawiciele Akcji Ratunkowej dla Krakowa, składając niebanalny projekt do Budżetu Obywatelskiego. Zakłada on, że na popularnym w Krakowie Zakrzówku, będą wypasane owce i kozy. Cel: ochrona cennej murawy przed zarośnięciem.

Zakrzówek to jeden z najbardziej malowniczych punktów na mapie Krakowa, znany z turkusowego akwenu wodnego i cennego przyrodniczego parku. To tam, według projektu, miałyby się pojawić owce. Jego autorzy podkreślają, że powstał on przy współpracy ze środowiskiem ekspertów i naukowców. I tłumaczą, że chodzi im o takie obszary przyrody, które bez ingerencji człowieka, same się nie utrzymają:

„Chodzi np. o murawy kserotermiczne, na których występuje wiele gatunków roślin, często z listy zagrożonych. Jeżeli nie zadbamy o nie, te murawy po prostu zarosną. Można to zrobić na dwa sposoby: mechanicznie, czyli kosząc, albo naturalnie – poprzez wypas owiec” – czytamy.

Pomysł (z numerem 90 na liście ogólnomiejskich projektów) zakłada również organizację rodzinnych spacerów edukacyjnych w formie warsztatów.

„Liczba owiec zależy od tego, jaki ostatecznie teren zostałby wyznaczony do ich wypasu. Jest kilka firm, które mogłyby taki wypas prowadzić. Swoje owce ma też Uniwersytet Rolniczy, zatem gdyby projekt zwyciężył, spróbowalibyśmy tematem zainteresować tę krakowską uczelnię” – mówi współautor projektu Maciej Fijak w rozmowie z „Gazetą Krakowską”.

https://www.facebook.com/akcjaratunkowa/photos/a.137000367671460/371817264189768/

__

Źródło: Akcja Ratunkowa dla Krakowa, Gazeta Krakowska

Zdjęcie: Wypas owiec w holenderskim Zwolle / Shutterstock

Podziel się: