Udostępnij

W Krakowie trawę mogą „kosić”… owce i kozy

24.09.2020

Realizacja pomysłu byłaby ewenementem w skali kraju – zapowiadają przedstawiciele Akcji Ratunkowej dla Krakowa, składając niebanalny projekt do Budżetu Obywatelskiego. Zakłada on, że na popularnym w Krakowie Zakrzówku, będą wypasane owce i kozy. Cel: ochrona cennej murawy przed zarośnięciem.

Zakrzówek to jeden z najbardziej malowniczych punktów na mapie Krakowa, znany z turkusowego akwenu wodnego i cennego przyrodniczego parku. To tam, według projektu, miałyby się pojawić owce. Jego autorzy podkreślają, że powstał on przy współpracy ze środowiskiem ekspertów i naukowców. I tłumaczą, że chodzi im o takie obszary przyrody, które bez ingerencji człowieka, same się nie utrzymają:

„Chodzi np. o murawy kserotermiczne, na których występuje wiele gatunków roślin, często z listy zagrożonych. Jeżeli nie zadbamy o nie, te murawy po prostu zarosną. Można to zrobić na dwa sposoby: mechanicznie, czyli kosząc, albo naturalnie – poprzez wypas owiec” – czytamy.

Pomysł (z numerem 90 na liście ogólnomiejskich projektów) zakłada również organizację rodzinnych spacerów edukacyjnych w formie warsztatów.

„Liczba owiec zależy od tego, jaki ostatecznie teren zostałby wyznaczony do ich wypasu. Jest kilka firm, które mogłyby taki wypas prowadzić. Swoje owce ma też Uniwersytet Rolniczy, zatem gdyby projekt zwyciężył, spróbowalibyśmy tematem zainteresować tę krakowską uczelnię” – mówi współautor projektu Maciej Fijak w rozmowie z „Gazetą Krakowską”.

https://www.facebook.com/akcjaratunkowa/photos/a.137000367671460/371817264189768/

__

Źródło: Akcja Ratunkowa dla Krakowa, Gazeta Krakowska

Zdjęcie: Wypas owiec w holenderskim Zwolle / Shutterstock

Autor

Karolina Gawlik

Dziennikarka i pieśniarka, opiekunka projektu Mantra Ziemia łączącego świadomą sztukę i głęboką ekologię. Publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach najchętniej opowiada o prawdzie ludzkiego serca oraz naturze jako podmiocie. Autorka dokumentu „Świat do naprawy”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.