Udostępnij

W Łodzi powstanie „miejsce przyjazne zapylaczom”

16.01.2024

Urząd miasta we współpracy z Greenpeace stworzy idealne miejsce dla zapylaczy. Ale nie tylko – jak przekonują urzędnicy „w wyniku współpracy powstanie wyjątkowa przestrzeń, w której wytchnienie znajdą zarówno owady, ptaki i małe ssaki, jak i ludzie”. W ogrodzie znajdą się specjalnie wybrane rośliny, a także elementy retencjonujące wodę.

Greenpeace od lat prowadzi akcję „Adoptuj pszczołę”. Stworzenie miejsca przyjaznego zapylaczom to część siódmej edycji programu.

 Ogród powstanie na działce przy ul. Pomorskiej w Łodzi i przyczyni się do zwiększania różnorodności biologicznej oraz do zwiększenia odporności populacji owadów zapylających na zmieniający się klimat oraz postępującą urbanizację. „Znajdzie się tam przyjazna dla zapylaczy, naturalna szata roślinna, pomoce gniazdowe, elementy zatrzymujące wody opadowe oraz zapewniające mikrosiedliska dla owadów” – czytamy na stronie Greenpeace. Przestrzeń ma mieć też walory edukacyjne – każdy będzie mógł przyjść i obserwować zapylacze w ich naturalnym otoczeniu.

Czytaj także: Uważana za wymarłą pszczoła odnaleziona na Florydzie

Teren został wybrany przez ekspertów i zinwentaryzowany przyrodniczo. Zaobserwowano tam owady z czterech głównych rzędów wskazywanych jako kluczowe zapylacze roślin kwiatowych: błonkówki, motyle, muchówki, chrząszcze. 

 class=
Miejsce, w którym powstanie ogród dla zapylaczy

 „Bez zapylaczy nasze życie byłoby znacznie trudniejsze, a przyroda znacznie uboższa” mówi Dominika Sokołowska z Greenpeace Polska. „Dlatego tak ważne jest, że łączymy dziś siły i wspólnie działamy, aby owadom zapylającym żyło się łatwiej, a mieszkańcy mogli cieszyć się korzyściami z ich pracy. Mam nadzieję, że model, który wspólnie wypracujemy i który powstanie fizycznie w Łodzi, stanie się inspiracją dla innych miast, miasteczek i osiedli. W końcu chodzi nie tylko o przyszłość pszczół, ale i nas wszystkich” – dodaje.

Na razie projekt jest w fazie konsultacji. W planie jest, by oprócz łąki kwietnej, przy ul. Pomorskiej pojawiły się domki dla owadów, poidła, oczko wodne, a także ławki dla mieszkańców i ścieżka, którą będą mogli poruszać się odwiedzający bez szkody dla zapylaczy.

„Zadbamy o zapewnienie dostępu do wody, miejsc do gniazdowania i tzw. taśmy pokarmowej, czyli nieprzerwanego dostępu do roślin kwitnących od wczesnej wiosny do późnej jesieni” – wyjaśnia architekt krajobrazu, Łukasz Kowalski, który czuwa nad opracowaniem projektu.

Szczegóły można znaleźć TUTAJ.

Zdjęcie: UM Łódź

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.