Udostępnij

W małopolskich szkołach odbywają się lekcje o zmianach klimatu

30.10.2020

Od początku roku szkolnego w małopolskich szkołach odbywają się lekcje o zmianach klimatu, na których uczniowie mogą dowiedzieć się m.in. jak badamy klimat, jak się on zmienia i jakie są tego konsekwencje. Lekcje prowadzone są między innymi przez samych uczniów, związanych z ruchem Młodzieżowy Strajk Klimatyczny.

– Temat zmian klimatu jest coraz ważniejszy, zwłaszcza dla naszego pokolenia, ponieważ dotyczy naszej przyszłości. To widać, kiedy przychodzimy z zajęciami do szkół – uczniowie mają mnóstwo pytań, na które szkoły nie dawały im do tej pory odpowiedzi. Mamy nadzieję, że zaproponowane przez nas rozwiązanie jest pierwszym krokiem do powszechnej edukacji klimatycznej w szkołach. – mówi Dominik Madej, jeden z edukatorów szkolnych, który kilka miesięcy temu skończył liceum.

Dzięki materiałom opublikowanym na stronie eduacjadlaklimatu.pl każdy uczeń lub nauczyciel może przeprowadzić lekcje samodzielnie. Wystarczy pobrać scenariusz lekcji, prezentację multimedialną czy filmy animowane, które tłumaczą zagadnienia fizyczne związane ze zmianami klimatu. Treść scenariuszy lekcji została uzgodniona z czołowymi popularyzatorami klimatologii.

– Uczniowie chcą zaspokoić swoją ciekawość nie tylko na lekcjach, ale też samodzielnie szukając informacji w internecie. Dlatego przygotowaliśmy materiały dodatkowe, m.in. świetne podkasty z serii Klimatyzator, w których eksperci z różnych dziedzin opowiadają o rozwiązaniach problemu zmian klimatu. – mówi Miłosz Tatara, który nadzoruje projekt z ramienia organizatora, Stowarzyszenia Ambasada Krakowian. – Co najbardziej zaskakuje uczniów? Chyba to, że oprócz zmian w naszym życiu codziennym jak oszczędzanie energii czy przesiadka na rower, niesłychanie ważna jest zmiana systemowa – odnawialne źródła energii, zmiany w przemyśle i rolnictwie.

Projekt Edukacja dla Klimatu jest współfinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Źródło: Informacja prasowa.

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.