Od początku roku szkolnego w małopolskich szkołach odbywają się lekcje o zmianach klimatu, na których uczniowie mogą dowiedzieć się m.in. jak badamy klimat, jak się on zmienia i jakie są tego konsekwencje. Lekcje prowadzone są między innymi przez samych uczniów, związanych z ruchem Młodzieżowy Strajk Klimatyczny.
– Temat zmian klimatu jest coraz ważniejszy, zwłaszcza dla naszego pokolenia, ponieważ dotyczy naszej przyszłości. To widać, kiedy przychodzimy z zajęciami do szkół – uczniowie mają mnóstwo pytań, na które szkoły nie dawały im do tej pory odpowiedzi. Mamy nadzieję, że zaproponowane przez nas rozwiązanie jest pierwszym krokiem do powszechnej edukacji klimatycznej w szkołach. – mówi Dominik Madej, jeden z edukatorów szkolnych, który kilka miesięcy temu skończył liceum.
Dzięki materiałom opublikowanym na stronie eduacjadlaklimatu.pl każdy uczeń lub nauczyciel może przeprowadzić lekcje samodzielnie. Wystarczy pobrać scenariusz lekcji, prezentację multimedialną czy filmy animowane, które tłumaczą zagadnienia fizyczne związane ze zmianami klimatu. Treść scenariuszy lekcji została uzgodniona z czołowymi popularyzatorami klimatologii.
– Uczniowie chcą zaspokoić swoją ciekawość nie tylko na lekcjach, ale też samodzielnie szukając informacji w internecie. Dlatego przygotowaliśmy materiały dodatkowe, m.in. świetne podkasty z serii Klimatyzator, w których eksperci z różnych dziedzin opowiadają o rozwiązaniach problemu zmian klimatu. – mówi Miłosz Tatara, który nadzoruje projekt z ramienia organizatora, Stowarzyszenia Ambasada Krakowian. – Co najbardziej zaskakuje uczniów? Chyba to, że oprócz zmian w naszym życiu codziennym jak oszczędzanie energii czy przesiadka na rower, niesłychanie ważna jest zmiana systemowa – odnawialne źródła energii, zmiany w przemyśle i rolnictwie.
Projekt Edukacja dla Klimatu jest współfinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.
Źródło: Informacja prasowa.