Udostępnij

W nocy smog dusił mieszkańców południowej Polski. Nawet 700 proc. normy

16.01.2024

W nocy i o poranku zanieczyszczenie powietrza w wielu miastach południa Polski znacznie przekraczało dopuszczalne normy. Stężenie szkodliwych pyłów PM10 i PM2,5 sięgało nawet kilkuset proc. normy. Smog pojawił się między innymi w Częstochowie, Gliwicach, Tychach i Krakowie.

W stolicy Małopolski normy były przekroczone mimo zakazu palenia węglem i drewnem – smog jest nawiewany z gmin z „obwarzanka”. Na Alei Krasińskiego w centrum miasta urządzenia pomiarowe pokazały wyjątkowo wysoki poziom stężenia pyłu PM10 (godzinowy pomiar pokazywał 124 mikrogramy na metr sześcienny przy dobowej normie 50 µg) i PM2,5 (godzinowy pomiar na poziomie 109 µg/m3 przy rocznej normie 20 µg). To kolejno ponad dwukrotne i ponad pięciokrotne przekroczenie dopuszczalnych poziomów. Smog uderzył również w innych miejscowościach regionu, między innymi Zabierzowie (ponad dwukrotnie przekroczona norma dla PM10) i Tarnowie (prawie dwukrotne przekroczenie norm PM10).

Czyste powietrze: “Czyste Powietrze” omija ogrzewane kopciuchami kamienice. Dlatego smog nie znika z Dolnego Śląska


Powietrzem tragicznej jakości oddychali również mieszkańcy Częstochowy. Tam w niedzielę około 20:00 pomiary wykazały 182 µg pyłu PM10 w metrze sześciennym powietrza. W nocy z niedzieli na poniedziałek w Dąbrowie Górniczej wartość ta osiągnęła 151 µg. Najgorzej było jednak w Zawierciu (332 µg PM10) i Zabrzu (357 µg). W obu przypadkach oznacza to około siedmiokrotne przekroczenie dopuszczalnych poziomów zanieczyszczenia.

Sytuacja zaczęła poprawiać się nad ranem, choć nadal w wielu miejscach powietrze jest mocno zanieczyszczone. Aktualne poziomy stężenia pyłów można sprawdzić na stronach lokalnych Wojewódzkich Inspektoratów Ochrony Środowiska oraz Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Pokazują one najbardziej dokładne pomiary. Pomocna może być również mapa Airly, publikująca pomiary z sieci niewielkich czujników umieszczanych między innymi na elewacjach budynków.

Źródło zdjęcia: 4K_HEAVEN / Shutterstock



Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.