Udostępnij

W Oregonie odbył się pogrzeb lodowca Clark

26.10.2020

W stanie Oregon zorganizowano symboliczny pogrzeb lodowca Clark, który zanikł z powodu postępującego ocieplenia planety. Niedługo wcześniej ekspedycja naukowców orzekła, że istniejące pozostałości lodu nie spełniają już kryteriów, by uznawać je za lodowiec. Podobna ceremonia miała miejsce na Islandii.

Ceremonię symbolicznego pożegnania z lodowcem Clark zorganizowała grupa badawcza Oregon Glaciers Intitute, która potwierdziła jego „zamarcie” w ramach jednej ze swoich wypraw. Naukowcy z OGI zajmują się badaniem kondycji oregońskich lodowców, dokumentując skutki antropogenicznych zmian klimatu.

Jak szacuje organizacja, przed rewolucją przemysłową w górach Oregonu istniało około 50 lodowców, jednak przez wzrost emisji gazów cieplarnianych wiele z nich zniknęło. W przypadku Clarka oceniono, że pozostałości lodu pozostają nieruchome, przez co nie spełniają już kryteriów charakterystycznych dla lodowca.

Symboliczna ceremonia pożegnania lodowca Clark odbyła się przed Kapitolem Stanu Oregon, będącym siedzibą władz ustawodawczych stanu.

„Powinniśmy demonstrować żałobę publicznie, ponieważ z naszej winy zniknęła część naszej planety. I nie wróci, chyba że zasadniczo zmienimy nasz sposób myślenia o naturze i naszej relacji do niej” – powiedział Anders Carlson, główny naukowiec Oregon Glaciers Institute, w rozmowie z portalem Earther.

Wcześniej podobna uroczystość odbyła się na Islandii, gdzie pożegnano się z lodowcem Okjokull. Jeszcze na początku XX wieku liczył on około 38 kilometrów kwadratowych. W 1978 roku obszar zajmowany przez lodowiec, był dziesięciokrotnie mniejszy, a w 2012 roku było to już tylko 0,7 km2. [Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.]

Topnienie światowych lodowców to jeden z najbardziej widocznych wskaźników zachodzenia zmian klimatycznych. O tym, co współczesna nauka mówi na ten temat, przeczytać można w tekście „Najważniejsze fakty o zmianie klimatu da się przekazać w pół minuty.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Robert Mutch

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.