Udostępnij

W piątek śląski sejmik głosuje nad uchwałą antysmogową. "Pokażemy, że śląskie bez smogu jest możliwe"

05.04.2017

’- Mieliśmy obawy, że uchwała spotka się z oporem społecznym. Ale, ku mojemu zaskoczeniu nie było słychać głosów sprzeciwu wobec ograniczeń stosowania paliw stałych. Panuje na Śląsku powszechna zgoda, że należy jak najszybciej działać – mówi nam Patryk Białas z Katowickiego Alarmu Smogowego.

W piątek głosowanie nad przyjęciem uchwały antysmogowej dla województwa śląskiego. Co dzięki niej ma się zmienić?


Zacznijmy od tego, że uchwała antysmogowa dla Śląska, już po konsultacjach społecznych i uzgodnieniach w komisjach sejmikowych, różni się od pierwszego pierwotnego projektu. Uzyskaliśmy efekt kompromisu. A sama uchwała zawiera trzy rzeczy: po pierwsze, dotyczy całego województwa, po drugie wprowadza zakaz stosowania paliw podłej jakości. Po trzecie wprowadza plan wycofania kopciuchów z obszaru województwa. Obejmuje cały region i wchodzi w życie z dniem jej podjęcia. Pierwsze przepisy dotyczące zakazu stosowania paliw słabej jakości zostaną wdrożone od 1 września 2017. Zakazane będzie używanie „kopciuchów”. Jest już harmonogram wycofania ich z rynku. Niestety wiele działających już kotłów trzeciej i czwartej klasy było dofinansowanych ze środków publicznych, więc musi minąć czas ich zużycia się.
Ta wersja pierwotna i ta już po konsultacjach bardzo się różnią?
Nie, różnica dotyczy niuansów technicznych i technologicznych. W ramach konsultacji społecznych do urzędu marszałkowskiego wpłynęło 6,5 tys. uwag. Pojawiła się m.in. petycja o skrócenie terminu wdrażania zakazów. My, jako Alarmy Smogowe, mocno się angażowaliśmy w zebranie tych podpisów. Najważniejsze jest to, że uchwała nie zakazuje spalania węgla czy drewna, ale wprowadza zakaz stosowania paliw słabej jakości. Dość szczegółowo precyzuje, jakich paliw można używać. Dopracowano także standardy emisyjne dla kotłów. Reasumując: uchwała została doprecyzowana, żeby uniknąć wieloznaczności i przestrzeni do nadużyć. Według zapewnień urzędu marszałkowskiego, w uchwale znajdą się pewne mechanizmy kontrolne
Były jakieś obawy dotyczące tej uchwały? W końcu Śląsk jest dość specyficznym regionem.
Obaw było bardzo dużo, bo województwo śląskie to okręg przemysłowy, którego głównym zasobem był i jest węgiel kamienny. Mieliśmy obawy, że uchwała w związku z tym spotka się z oporem społecznym. Ale, ku mojemu zaskoczeniu nie było słychać głosów sprzeciwu wobec ograniczeń stosowania paliw stałych słabej jakości. Panuje na Śląsku powszechna zgoda, że należy jak najszybciej działać, bo chodzi przecież głównie o nasze zdrowie. Powietrze jest naszym wspólnym dobrem i musimy się o nie zatroszczyć – i ludzie to wiedzą. To na pewno zasługa tego, że o smogu dużo mówiło się w mediach. Sezon smogowy i ostatnie przekroczenia bardzo mocno uwrażliwiły społeczeństwo na efekty smogu i niskiej emisji. Do tej antysmogowej kampanii włączył się Kościół, mówił o tym metropolita katowicki i księża w poszczególnych parafiach. Debata o smogu przeniosła się w różne miejsca i na różne płaszczyzny. Wiem też, że marszałek odbył wiele spotkań z samorządowcami i mieszkańcami mniejszych gmin. To wiąże się ze sporym sukcesem – ponad 90 proc. samorządów poparło uchwałę.
Ludzie w mniejszych miejscowościach są na tak?
Generalnie w Polsce w ciągu ostatnich miesięcy mówiło się wiele o smogu i związanych z nim niebezpieczeństwach. My, jako Alarmy Smogowe, często spotykamy się z tym, że ludzie wiedzą, co jest źródłem smogu, każdy słyszał o PM 10 . Podstawy już są. Wiele osób korzysta z aplikacji mobilnych do mierzenia stanu jakości powierza. Przekazy medialne są dla działaczy antysmogowych sporym wsparciem. Dzięki temu informacje się rozprzestrzeniają. W subregionach, gdzie również prowadzone były konsultacje, wiele osób miało bardzo konstruktywne uwagi. Na przykład pomysł zakazu używania węgla brunatnego wypłynął z subregionu północnego, ziemi częstochowskiej.
Myśli Pan, że w piątek uchwała zostanie przegłosowana?
Widzę, że dla marszałka województwa sprawa uchwały jest bardzo ważna. Wystąpił do sejmiku o nadzwyczajną sesję antysmogową. Wydział Ochrony Środowiska uwijał się, żeby jeszcze na poprzedniej sesji rozpatrzyć uwagi dotyczące projektu. Generalnie mamy powszechną zgodę co do tego, że uchwałę należy przyjąć, bo to dopiero rozpocznie proces walki o czyste powietrze. Uchwała może nie jest doskonała, ale trzeba ją przyjąć jak najszybciej, żeby nabrała konkretnych ram. Dużym wyzwaniem będzie opracowanie różnych systemów kontroli wdrażania uchwały. Na Śląsku działa około 700 tysięcy kopciuchów, więc ich wymiana może kosztować nawet 7 miliardów złotych – to więcej niż kilka budżetów województwa. Te pieniądze trzeba znaleźć. Realizacja uchwały wymaga mobilizacji, ale my jako alarmy smogowe deklarujemy pomoc – tak samo, jak wspieraliśmy projekt uchwały. Angażowaliśmy mieszkańców i różne instytucje Wiem, że Rada Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego przyjęła uchwałę w sprawie przyspieszenia wdrażania uchwały antysmogowej. Blisko 400 naukowców z Politechniki Śląskiej podpisało petycję w sprawie uchwały antysmogowej, Udało nam się zmobilizować spore grono  i teraz także postaramy się wesprzeć wprowadzenie nowych przepisów. Oczywiście, głosowanie jest bardzo ważne i ja jestem co do jego wyniku optymistycznie nastawiony. Ale jeśli uchwala już będzie przyjęta, to wszystkie ręce na pokład, bo przy takich projektach potrzebna jest współpraca. I razem udowodnimy, że śląskie bez smogu jest możliwe.
Patryk Białas – absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego. Pracuje w Parku Naukowo-Technologicznym Euro-Centrum. Aktywista miejski. Działa m.in. w Katowickim Alarmie Smogowym i Fundacji Napraw Sobie Miasto.

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.