Udostępnij

W programie telewizyjnym przerabiali auta, by bardziej kopciły. Dostali 850 tysięcy dolarów kary

17.03.2020

Autorzy reality show „Diesel Brothers” nadawanego w USA przez stację Discovery zajmowali się tuningowaniem dużych samochodów z silnikiem diesla. Często robili to tak, by z rur wydechowych wydobywał się smolisty dym. Po trwającym ponad dwa lata procesie sąd w stanie Utah skazał ich na ogromną grzywnę za łamanie amerykańskiej ustawy o czystym powietrzu.

„Diesel Brothers” zostali pozwani w 2017 roku przez Towarzystwo Lekarzy z Utah dla Czystego Powietrza. Przedstawiciele organizacji mówili przed sądem, że twórcy programu nie mieli prawa do tak dużych zmian w konstrukcji pojazdów. „Te samochody nie powinny jeździć po naszych drogach” – argumentował przedstawiciel Towarzystwa, dr Brian Moench.

Prowadzący najczęściej tuningują pick-upy i samochody terenowe. Robią to zazwyczaj na zlecenie prywatnych klientów. Po przejściu przez ich warsztat auta przypominają pokazowe monster trucki – z podwyższonym zawieszeniem, ogromnymi kołami i szerokim rozstawem osi.


Często zdarzało się też, że ich silniki produkują gęsty, czarny dym. Widać to między innymi na jednym z promocyjnych filmików, gdzie ogromna półciężarówka wyprzedza hybrydową Toyotę Prius, wypuszczając z rury wydechowej chmurę spalin. Według pozywających „Diesel Brothers” pozbawiali swoich maszyn wyposażenia ograniczającego emisję. Chodzi między innymi o filtry DPF, zatrzymujące cząstki szkodliwych pyłów. Zostały one usunięte z przynajmniej 21 samochodów.

Z argumentami medyków zgodziła się rada przysięgłych, a sąd zdecydował się na karę finansową w wysokości 851 tys. dolarów. Według wyroku ponad 761 tys. dolarów ma wpłynąć na konto federalnego rządu, a 90 tys. ma otrzymać hrabstwo Davis w Utah, gdzie kręcony jest program.

Swojego biznesu na antenie lokalnej stacji FOX 13 bronił jeden z prowadzących program, Davis Sparks. Jak stwierdził, jego firma używa jedynie „odnawialnego” paliwa diesla, współpracuje też z jedną z amerykańskich firm produkujących silniki elektryczne.

Źródło zdjęcia: Shutterstock / Toa55

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.