Udostępnij

W Rybniku chcą szybszej wymiany kopciuchów. Petycja o apel do władz województwa

10.01.2019

Rybnicki Alarm Smogowy wraz z Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS złożyły w marcu zeszłego roku petycję do zarządu województwa – dotyczącą skrócenia terminów na wymianę wszystkich pozaklasowych pieców. Odpowiedź była negatywna. W grudniu, m.in. z uwagi na uruchomienie programu „Czyste powietrze”, postanowili ponowić apel. Tym razem poprzez petycję do Rady Miasta Rybnika.

Smog w Rybniku

Problem zanieczyszczenia powietrza występuje w Rybniku nie od dziś. Od czerwca 2014 roku działa tam Rybnicki Alarm Smogowy.

W zeszłorocznym raporcie WHO dotyczącym jakości powietrza, Rybnik znalazł się piątym miejscu listy najbardziej zanieczyszczonych europejskich miast. Prześcignęły go jedynie bułgarskie Vidin i Dimitrovgad oraz polskie Opoczno i Żywiec.

Pierwsza petycja

W marcu 2018 roku Rybnicki Alarm Smogowy złożył do Zarządu Województwa Śląskiego pierwszą petycję dotyczącą tempa walki ze smogiem, o czym pisaliśmy tutaj.

Wówczas argumentowano, że tak powolne wycofywanie przestarzałych pieców jest nieuzasadnione oraz niezgodne z zaleceniami Unii Europejskiej. Powoływano się m.in. na wyniki badań Śląskiego Centrum Chorób Serca, według których podczas wysokich stężeń zanieczyszczeń powietrza wzrasta liczba odnotowywanych udarów mózgów (o 16%) oraz ogólna śmiertelność (o 6%).

Petycja została jednak odrzucona, co zarząd województwa argumentował tym, że zmiany choć są potrzebne, to należy mieć na uwadze także możliwości ekonomiczne mieszkańców miasta.

Druga szansa

Rybnicki Alarm Smogowy podkreśla dziś jednak, że takie uzasadnienie stało się nieaktualne wraz z uruchomieniem rządowego programu „Czyste powietrze”, w ramach którego właściciele domów jednorodzinnych mogą otrzymać dofinansowanie na wymianę przestarzałych kotłów.

Zdaniem RAS odkładanie w czasie wymiany pozaklasowych pieców stało się bezzasadne – szczególnie, że kolejnego programu oferującego tego rodzaju dofinansowania najprawdopodobniej już nie będzie.

Dlatego Rybnicki Alarm Smogowy, wraz z CRIS, przygotowali petycję do Rady Miasta Rybnika. Chcą, by miasto wystosowało apel do Zarządu Województwa Śląskiego, nawołujący do zmiany aktualnie obowiązującej uchwały regulującej harmonogram wymiany przestarzałych pieców.

Aktywiści postulują, by w granicach Rybnika obowiązywał:

– od 1 stycznia 2021 zakaz eksploatowania instalacji, które są starsze niż 5 lat lub nie posiadają tabliczki znamionowej,

– od stycznia 2022 roku zakaz używania instalacji poniżej 5 lat od daty ich produkcji,

– natomiast od 1 stycznia 2024 roku zakaz w przypadku instalacji spełniających wymagania w zakresie emisji zanieczyszczeń określonych dla klasy 3 lub klasy 4 według normy PN-EN 303-5:2012.

„O ile poprzednia petycja mogła zostać potraktowana przez Zarząd Województwa jako żądanie jakiejś organizacji ekologicznej, stowarzyszenia, o tyle taką uchwałę intencyjną, sformułowaną przez samorząd, powinno się traktować jako wniosek pochodzący od mieszkańców – bo przecież oni zostali wybrani w demokratycznych wyborach i nie bardzo widzimy możliwość, by Zarząd Wojewódzki odmówił przygotowania projektu takiej zmiany, skoro domagają się go reprezentanci mieszkańców” – skomentował sprawę Zdzisław Kuczma z Rybnickiego Alarmu Smogowego.

O tym, czy petycja zostanie przyjęta przez Radę Miasta Rybnika, zadecydują radni. Aktualnie sprawa znajduje się na etapie opiniowania przez miejską Komisję Przemysłu Górniczego, Ekologii i Rolnictwa.

 

Źródło: Rybnicki Alarm Smogowy

Zdjęcie: Rybnik, Smogowa Mapa Polski, PAS

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.