Udostępnij

W Rybniku z nieudolnością władz nie tańczą walca. „Dym z opon nie szkodzi? Zalegalizujmy je jako paliwo dobrej jakości”

04.12.2018

Gdy chodzi o troskę o jakość powietrza, to w Rybniku działa się z rozmachem i fantazją, które są tak duże, jak złe jest powietrze w tym śląskim mieście. A to rybniczanie pozwą Polskę z powodu smogu i kiedy coś nie wyjdzie to pozew powtórzą. A to nagrają świetne wideo. Zaglądną do prokuratury. Albo sprowadzą rzecz do absurdu tak, że od razu widać, jak absurdalnie działa kraj.

Tym razem Zdzisław Kuczma zrobił to ostatnie. W ubiegłym tygodniu w Żorach doszło do gigantycznego pożaru składowiska odpadów i opon. Smród, mówi dziś, było czuć aż w Rybniku. Dlatego ogromnie się zdziwił, kiedy dowiedział się, że żorski magistrat oraz śląski WIOŚ poinformowały ludzi, iż nie ma zagrożenia dla zdrowia mieszkańców. – Z tego, co udało nam się ustalić, spaliło się około 15 tys. metrów kwadratowych zużytych opon. Wszędzie na świecie tego typu zdarzenia traktuje się jako katastrofę ekologiczną. Tymczasem u nas stwierdza się, że w powietrzu nie ma niebezpiecznych dla mieszkańców związków chemicznych – tłumaczył dziennikarzowi portalu Rybnik.com.pl. Zdziwił się tak bardzo, że postanowił działać w jedyny właściwy w takiej sytuacji sposób. Sprowadzając rzecz do absurdu tak, by uwidocznić jej… absurd.

Kuczma postanowił złożyć petycję – te podpisało Stowarzyszenie Rybnicki Alarm Smogowy, a także Fundacja 360! i Wyjście Smoga. W tej zwraca uwagę, że skoro dym z palonych opon nie szkodzi, to należy zmienić prawo tak, by opony uznać za pełnoprawne paliwo dobrej jakości.

Petycja jest skierowana do urzędu marszałkowskiego oraz Ministerstwa Środowiska. Czytamy w niej:

Dotychczas uważano, że spalanie opon może odbywać się tylko w specjalnie do tego celu skonstruowanych piecach (…). Informacja z dnia 30.11.2018 roku umieszczona na stronach UM Żory wprowadza jakby rewolucję w podejściu do szkodliwości spalania opon. Okazuje się bowiem, że niekontrolowane spalanie opon w wyniku pożaru nie zagraża bezpieczeństwu środowiska.”

Po czym następuje długie uzasadnienie i wnioski:

Okoliczności powyższe prowadzą do przekonania, że oto urzędnicy odkryli, iż spontaniczne, niekontrolowane w żaden sposób spalanie opon nie powoduje emisji substancji niebezpiecznych w stężeniach, które mogłyby zagrażać mieszkańcom.

W tej sytuacji należy rozważyć uznanie zużytych opon za odpad, który może posłużyć za dobrej jakości paliwo w domowych kotłowniach. Nijak się ma bowiem emisja z domowego kotła w stosunku do niekontrolowanego pożaru składowiska opon.”

Rzecz komentuje się sama, więc nie będę już pisał wiele więcej.

Tyle tylko, ze chapeau bas panie Zdzisławie. Taką fantazję to ja bardzo szanuję.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w magazynach branżowych. Autor książki „Odwołać katastrofę”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.