Udostępnij

W Rzymie butelkomat nagradza biletami komunikacji miejskiej. Wystarczy 30 butelek, by podróżować za darmo

09.08.2019

W Rzymie zainstalowano butelkomat, dzięki któremu można nie tylko wspomóc recykling plastiku, ale także otrzymać bilet komunikacji miejskiej. Urządzenie odnotowuje zwrot butelki w jednej z aplikacji, służących mieszkańcom wiecznego miasta do nabywania biletów.

Butelkomaty zostały zainstalowane na trzech stacjach rzymskiego metra w ramach eksperymentu, który potrwa 12 miesięcy. Na tej podstawie władze Rzymu sprawdzą, z jakim zainteresowaniem spotkało się oddawanie butelek w zamian za możliwość podróży.

Zasada działania butelkomatu nie jest skomplikowana: Urządzenie łączy się z kontem użytkownika w jednej z dwóch aplikacji, służących mieszkańcom do nabywania biletów. Każdy zwrot butelki doładowuje konto użytkownika kwotą 5 centów, za które może on zakupić dowolny bilet. Wystarczy więc 30 zwrotów, by zakupić najtańszy bilet komunikacji miejskiej, pozwalający na podróż dowolnym środkiem publicznego transportu, w tym metrem.

Najtańszy bilet w ofercie rzymskiej komunikacji miejskiej kosztuje 1,5 euro, a więc ok. 6 złotych i 50 groszy. Pozwala on na podróż jednorazową (w ramach jednej linii) lub trwającą 100 minut (w ramach dowolnych linii). Dla porównania: najbardziej do niego zbliżony, 90-minutowy bilet w warszawskim ZTM-ie (który w swojej ofercie również posiada metro) kosztuje 7 złotych.

W Krakowie 90-minutowy bilet kosztuje 6 złotych, jednak pozwala na podróż jedynie autobusem lub tramwajem.

 

Źródła: atac.roma.it, Instagram/SustainaBibi, Twitter/Roma

Zdjęcie: Shutterstock/Namitha Hebbar

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.