W Rzymie butelkomat nagradza biletami komunikacji miejskiej. Wystarczy 30 butelek, by podróżować za darmo

3775
0
Podziel się:
W Rzymie butelkomat nagradza biletami komunikacji miejskiej. Wystarczy 30 butelek, by podróżować za darmo

W Rzymie zainstalowano butelkomat, dzięki któremu można nie tylko wspomóc recykling plastiku, ale także otrzymać bilet komunikacji miejskiej. Urządzenie odnotowuje zwrot butelki w jednej z aplikacji, służących mieszkańcom wiecznego miasta do nabywania biletów.

Butelkomaty zostały zainstalowane na trzech stacjach rzymskiego metra w ramach eksperymentu, który potrwa 12 miesięcy. Na tej podstawie władze Rzymu sprawdzą, z jakim zainteresowaniem spotkało się oddawanie butelek w zamian za możliwość podróży.

Zasada działania butelkomatu nie jest skomplikowana: Urządzenie łączy się z kontem użytkownika w jednej z dwóch aplikacji, służących mieszkańcom do nabywania biletów. Każdy zwrot butelki doładowuje konto użytkownika kwotą 5 centów, za które może on zakupić dowolny bilet. Wystarczy więc 30 zwrotów, by zakupić najtańszy bilet komunikacji miejskiej, pozwalający na podróż dowolnym środkiem publicznego transportu, w tym metrem.

Najtańszy bilet w ofercie rzymskiej komunikacji miejskiej kosztuje 1,5 euro, a więc ok. 6 złotych i 50 groszy. Pozwala on na podróż jednorazową (w ramach jednej linii) lub trwającą 100 minut (w ramach dowolnych linii). Dla porównania: najbardziej do niego zbliżony, 90-minutowy bilet w warszawskim ZTM-ie (który w swojej ofercie również posiada metro) kosztuje 7 złotych.

W Krakowie 90-minutowy bilet kosztuje 6 złotych, jednak pozwala na podróż jedynie autobusem lub tramwajem.

 

Źródła: atac.roma.it, Instagram/SustainaBibi, Twitter/Roma

Zdjęcie: Shutterstock/Namitha Hebbar

Podziel się: