Ze względu na załamanie się turystyki w Tajlandii kilku tysiącom udomowionych słoni grozi głód. Z powodu koronawirusa spadły dochody ich właścicieli, a setkom z nich już dziś brakuje środków na wyżywienie zwierząt. Istnieje obawa, że słonie będą przymierać głodem lub zostaną zaprzęgnięte do pracy przy wyrębie lasów… co zdelegalizowano przed 30 laty.
Organizacja Save Elephant Foundation alarmuje na temat sytuacji nawet 3 tysięcy udomowionych słoni, które do tej pory były wykorzystywane na potrzeby branży turystycznej w Tajlandii. Teraz, gdy z powodu koronawirusa turystyka zamarła, słonie stały się „bezrobotne”, a wielu właścicielom brakuje środków na ich utrzymanie.
W jednym z facebookowych postów fundacja informuje, że o pomoc zwrócili się już do niej właściciele 842 zwierząt. W ramach kilkudziesięciu projektów pomocowych organizacja jest w stanie jednak wykarmić jedynie 392 spośród nich.
Aktywiści obawiają się, że z powodu braku środków słonie będą przymierać z głodu, część natomiast może zostać zaprzęgnięta do nielegalnej pracy przy wyrębie lokalnych lasów.
Według „The Bangkok Post”, powołującego się na organizację Thai Elephant Allianz, w wyniku ograniczeń związanych z rozprzestrzenieniem się koronawirusa „pracę” w sektorze turystyki stracić miało ok. 2 tys. słoni. Jak informuje dziennik, 40 proc. turystów stanowili do tej pory goście z Chin, dlatego ruch turystyczny znacząco zmniejszył się już w lutym.
Do tej pory w Tajlandii odnotowano ok. 2,2 tys. potwierdzonych przypadków zakażeń koronawirusem. Zmarły natomiast 23 osoby.
Jak podaje Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), udomowione słonie przez dziesiątki lat pracowały jako zwierzęta pociągowe, m.in. przy wyrębie lasów Tajlandii, przenosząc najcięższe fragmenty drzew.
Po tym jak znacząco zmniejszyło się zalesienie kraju, pod koniec lat 80-tych zaczęto walczyć z nielegalną wycinką, zakazując również wykorzystywania przy niej słoni. Później, wraz z intensywnym rozwojem międzynarodowej turystyki, znacząca część zwierząt znalazła „zatrudnienie” w rozrywce (m.in. w cyrkach oraz przy przewożeniu turystów), stając się lokalną atrakcją dla gości z zagranicy.
_
Źródła: Save Elepfant Foundation, FAO, The Bangkok Post
Zdjęcie: Shutterstock/oneinchpunch