Udostępnij

W trzech województwach wycięto drzewa z żywymi pisklętami dzięciołów. Leśnicy: jest nam przykro

31.05.2020

Nadleśnictwa Lasów Państwowych w trzech województwach opublikowały oświadczenia w sprawie wycinek drzew z żywymi pisklętami dzięciołów. Leśnicy przepraszają za pomyłkę, twierdząc, że robią wszystko, by takie sytuacje się nie zdarzały. “Niestety, będą się zdarzać, dopóki nie będą stosowane surowe konsekwencje prawne wobec osób odpowiedzialnych” – czytamy na profilu Nasze Lasy, który alarmuje o incydentach.

Pierwsza wycinka miała miejsce terenie leśnictwa Dziewin, w obszarze Puszczy Niepołomickiej w województwie małopolskim.  Dziupla z pisklętami dzięcioła znajdowała się w brzozie.  Na ptaki hałasujące w powalonym pniu drzewa natknęli się spacerowicze. 

Co się stało z pisklętami? Nie wiadomo

Nadleśnictwo Niepołomice przyznaje w komunikacie, że dziupli nie zauważono podczas prac. Los piskląt jest nieznany – leśnicy pojechali na miejsce zgłoszone przez spacerowiczów, ale dziupla była już pusta. 

“Przed rozpoczęciem prac zrębowych w tym samym miejscu zauważono, oznaczono i pozostawiono inne drzewa dziuplaste. Niestety w przypadku tej brzozy dziupla znajdowała się wysoko, około 10 metrów nad ziemią, przez co nie została dostrzeżona. Jest nam przykro, że taka sytuacja wystąpiła” – czytamy w komunikacie.

Druga sytuacja miała miejsce w województwie lubuskim, na terenie Nadleśnictwa Przytok. Spacerowicz pisze o niej tak:  “Ciężki sprzęt Lasów Państwowych wyrżnął drzewo z dziuplą. Młode krzyczały z ziemi, z przeciętego na pół pnia (…) próbowaliśmy zabezpieczyć kłodę z rozciętą dziuplą, żeby stała w pionie. W nocy jakiś drapieżnik wyjadł pisklęta.”

W związku z incydentem prace na terenie nadleśnictwa zostały wstrzymane do czasu ponownego przeglądu. “Sama dziupla była trudna do zauważenia i drzewo zostało przeoczone. W kontekście tego zaistniałą sytuację prosimy potraktować jako wypadek losowy, za który bardzo przepraszamy” – czytamy w oświadczeniu.

Więcej takich pomyłek

Do kolejnej pomyłki doszło na terenie Drapałka w Nadleśnictwie Babki w województwie wielkopolskim w maju 2019. Dwa dzięcioły czarne zostały znalezione w ściętej kłodzie przez rowerzystę. Na wykonanym przez niego zdjęciu widać, że ptaki są w słabej kondycji. Jednak i w tym przypadku dziupla była już pusta, gdy leśniczy udał się na wskazane miejsce. 

https://www.facebook.com/ratujmyptaki1/posts/2355238664712360

Nadleśnictwo zapewnia, że przy planowaniu wycinki oznaczono drzewa z dziuplami:

„Niestety, mimo zachowania wymaganych procedur, w przypadku tego pojedynczego drzewa z dziuplą popełniliśmy błąd. Gdyby tylko dziupla została dostrzeżona, drzewo to na pewno nie zostałoby wycięte. Jest nam przykro z powodu zaistniałej sytuacji, to nie powinno się wydarzyć. Bardzo przepraszamy wszystkich, których historia dzięciołów poruszyła. Las to nie jedynie miejsce naszej pracy, ale miejsce, które kochamy i staramy się o nie dbać jak najlepiej w interesie nas wszystkich” – zapewnia nadleśniczy w komunikacie.

 class=
Komunikaty na stronach Nadleśnictw.

Jak przypomina profil Nasze Lasy, Lasy Państwowe mają przyzwolenie na prace gospodarcze w okresie lęgowym:

“(…) ale nie tylko, bo na mocy prawa uchwalonego w ‘dziwnych okolicznościach’ mogą niszczyć prawie wszystkie gatunki chronione roślin, zwierząt i grzybów przez cały rok. Takie prawo daje im zatwierdzenie Planu Urządzenia Lasu dla danego nadleśnictwa przez organy Ministerstwa Środowiska w procedurze oceny środowiskowej. LP bez problemu uzyskuje aprobatę Regionalnych Dyrekcji Ochrony Środowiska i Ministra Środowiska dla swoich planów. Potrzebna jest pilna zmiana prawa, by większy wpływ na planowanie w lasach miały podmioty niezależne od permanentnie opanowanego przez lobby leśno-łowieckie Ministerstwa Środowiska”.

Źródło: Nasze Lasy, Ratujmy Ptaki, Puszcza Niepołomicka, Lasy Państwowe

Fot: Shutterstock

Autor

Karolina Gawlik

Dziennikarka i pieśniarka, opiekunka projektu Mantra Ziemia łączącego świadomą sztukę i głęboką ekologię. Publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach najchętniej opowiada o prawdzie ludzkiego serca oraz naturze jako podmiocie. Autorka dokumentu „Świat do naprawy”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.