W tym roku z powodu smogu dzieci znowu zachorują, a dorośli umrą [WIDEO]

4562
5
Podziel się:

W ciągu najbliższego roku, to szacunki m.in. Komisji Europejskiej, ponad 40 tys. Polaków umrze przedwcześnie z powodu stanu polskiego powietrza. To mniej więcej 10 razy więcej, niż liczba ofiar wypadków drogowych w całym kraju. Zabiją ich, nas, między innymi nowotwory i przewlekła obturacyjna choroba płuc.

Poza tym u wielu pogorszy się astma, pojawią się lub zaostrzą alergie.

Starsi ludzie będą mieli kłopoty z sercem. Pojawi się niewydolność serca. Zaburzenia jego rytmu, bóle wieńcowe. Przyjdą ataki duszności, które czasami skończą się zgonem. Przybędzie zawałów. Zaostrzy się nadciśnienie.

U młodszych pojawią się kłopoty z gardłem, krtanią, oskrzelami. Także zapalenia spojówek, pieczenie i łzawienie oczu. Kłopoty ze snem. Zmęczenie. Zaburzenia koncentracji. Większość z nich nie będzie wiedzieć dlaczego tak się dzieje.

Tak jak większość rodziców nie będzie rozumieć, dlaczego ich dzieci są chore.

Polacy wciąż wiedzą o tym za mało.

I właśnie dla nich nakręciliśmy ten film.

Film powstawał przede wszystkim z myślą o tym, żeby trafić do szkół i rodziców, by ci zyskali świadomość, jak bardzo oddychanie – tak, wiem, jak to brzmi – zagraża zdrowiu ich dzieci. Ale nie jest to tylko film dla nich. To źródło wiedzy także dla ludzi starszych, chorych, dla wszystkich tych, którzy są szczególnie narażeni na negatywne skutki oddychania polskim powietrzem. Czyli, w dni takie jak dzisiejszy, wszystkich, którzy żyją w naszym kraju

Kontakt z autorami: redakcja@smoglab.pl lub film@smogisbad.com.

***

„Cały ten smog”.

Realizacja: Tomasz Wełna i Tomasz Borejza

Animacje: Tomasz Wełna

Muzyka: Trio YATERA, Liliana Zieniawa – perkusja, Aleks Bączkowski – saksofon, Piotr Wojnarowski – kontrabas

Czyta: Grzegorz Krzywak

Podziel się: