Udostępnij

Wysyp artykułów o kryzysie klimatycznym: Do Rzeczy, Tygodnik Solidarność, Russia Today, Sputnik i Info Wars

17.07.2019

W ciągu ostatnich kilku dni w polskich i światowych mediach pojawił się wysyp artykułów poświęconych kryzysowi klimatycznemu. Taki wysyp publikacji może cieszyć, bo pokazuje, że temat jest coraz ważniejszy. Jednocześnie jednak martwić może ich ton, ponieważ można się z nich dowiedzieć, że nie ma powodu do zmartwienia. 

Chociaż ten zdecydowanie jest.

W każdym razie wydaje się, że warto je pokazać, by nikt zainteresowany ich nie przegapił.

Teksty poświęcone kryzysowi klimatycznemu ukazały się więc ostatnio w:

1) „Do Rzeczy”.

2) „Tygodniku Solidarność”.

Gdzie redakcja publikację zachwalała pisząc: „Działalność człowieka nie ma wpływu na globalne zmiany klimatu i nie ma uzasadnienia, aby wprowadzać w energetyce zmiany rujnujące gospodarkę i cofające cywilizację. Nie ma racjonalnych powodów, aby likwidować kopalnie węgla i elektrownie węglowe według ideologicznych dyktatów tzw. obrońców klimatu.” 

Oraz w znanych i cenionych publikatorach zagranicznych. Takich jak na przykład:

3) Russia Today.

Russia Today Zmiana Klimatu

4) Sputniku.

Sputnik Zmiana Klimatu

 

5) InfoWars.

InfoWars Zmiana Klimatu

 

Przy czym trzeba jasno powiedzieć, że publikacji polskich i zagranicznych nie można stawiać w jednym szeregu. Artykuły w „Do Rzeczy” i w „Tygodniku Solidarność” to kawał obszernej publicystyki. Natomiast publikacje zagraniczne to po prostu newsy, który powstały w związku z tym, że pod koniec czerwca do sieci została wrzucona praca Finów Jyrki Kaupinnena i Pekka Malmiego, z której – jak chcą media, które informacje podały dalej – ma wynikać, że „praktycznie nie ma” dowodu na to, iż działania człowieka są przyczyną zmian klimatu. Chcą, bo z pracą jest kilka problemów. Na przykład taki, że artykuł nie przeszedł procesu recenzji, który jest wymagany od publikacji w czasopiśmie naukowym i żadne go dotąd nie wydrukowało.

Wisi więc sobie po prostu w sieci. I samo to w zasadzie powinno wystarczyć, żeby nie trzeba było się nim zajmować dalej, ale proces dopuszczania artykułu naukowego do publikacji jest dość skomplikowany i rozumieją go głównie ci, którzy muszą się mu poddawać. Być może więc lepiej zwrócić uwagę na coś innego. To mianowicie, że praca ma sześć przypisów. Z tego cztery prowadzą do innych artykułów jej autorów. Jeden z nich nie ma jeszcze tytułu, bo także nie był opublikowany.

 

Fot. Shutterstock.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w gazetach lokalnych i branżowych. Bloguje na Krowoderska.pl.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.