Udostępnij

Zachwycają się gospodarczą innowacją. Jest nią „mleczarz” i zwrotne butelki z dostawą i odbiorem

25.04.2019

Tamara Lim to była pracownica Amazona oraz właścicielka firmy Wally Shop. Wally Shop – pisze o nim Sebastian Malo na stronach weforum.org – zapewnia mieszkającym na Brooklynie nowojorczykom zakupy spożywcze z dostawą do domu i uchodzi za firmę innowacyjną. Innowacyjne jest w niej to, że kurier przywozi wszystko w opakowaniach wielokrotnego użytku i zostawiając nowe zakupy, odbiera opakowania ze starych.

Inspiracją do utworzenia firmy – pisze Sebastien Malo – były doświadczenia Tamary Lim z jej pracy w Amazonie. Tam kobieta często spotykała się bowiem z pytaniami o to, dlaczego taka mała rzecz jest dostarczana w takim dużym opakowaniu i czy nie da się z tym czegoś zrobić. W korporacji się za bardzo nie dało, więc postanowiła zrobić „coś” z tym na swoim. Otworzyła Wally Shop.

Ten szybko zdobył pierwszych kilkuset klientów i dziś myśli o ekspansji na Manhattan.

Towary kupione przez internet w Wally Shop są dostarczane przez kurierów rowerowych w opakowaniach wielokrotnego użytku, którzy dostarczając towar jednocześnie odbierają puste słoiki, butelki i torby. „Jesteśmy rodzajem mleczarza”, weforum.org cytuje Sabrinę Katz z firmy.

I nie jest to porównanie na wyrost, bo w Wally Shop można kupić mleko. A za pierwszym razem można to zrobić taniej, bo Lin zachęca do zakupów oferując zniżkę dla nowych klientów. 30 dolarów można otrzymać po wpisaniu hasła noplastic.

Klienci doceniają innowacyjną formułę sklepu, która jest po prostu odgrzebaniem modelu funkcjonującego w czasach, kiedy wiekszość zakupów spożywczych pochodziła od lokalnych prodcuentów. Ten stał się mało konkurencyjny, kiedy spadły koszty transportu na duże odległości oraz opakowań pozwalających na dłuższe zachowanie świeżości i dziś na przykład owoce, które lądują na naszym stole, muszą nierzadko pokonać wcześniej pół świata. Coraz częściej padają jednak pytania dotyczące skutków – w tym ekologicznych – takiego modelu handlu artykułami spożywczymi, a wraz z tym pojawiają się też innowacje w rodzaju powrotu mleczarza. Na razie kuszą nielicznych.

Jednak kto wie, jak rzecz będzie się rozwijać w najbliższych latach.

Może być i tak, że mleczarz wróci na dobre.

Fot. Sue Martin/Shutterstock.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w magazynach branżowych. Autor książki „Odwołać katastrofę”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.