Udostępnij

Amerykańskie CDC naliczyło prawie 100 przypadków nowej choroby płuc. Chorych łączą e-papierosy

29.08.2019

Medycy z amerykańskiego stanu Illinois potwierdzili śmierć pacjenta, który skarżył się na dolegliwości oddechowe po użyciu e-papierosa. To pierwszy przypadek zgonu z tego powodu. Uczeni już wcześniej ostrzegali przed negatywnym wpływem e-papierosów na zdrowie. 

Informację podała agencja Associated Press za stanowym Urzędem Zdrowia Publicznego. Ten potwierdził, że zmarła osoba cierpiała na ostrą niewydolność oddechową. Jego przedstawiciele wstrzymują się jednak z podaniem szczegółowej diagnozy.

Oświadczenie Urzędu pojawiło się zaledwie kilka godzin po podaniu alarmujących danych przez amerykański odpowiednik sanepidu. Centre for Disease Control (CDC) powiązało z używaniem e-papierosów 94 przypadki zachorowań dotyczących właśnie układu oddechowego. To dane wynikające z badania przeprowadzonego w 14 stanach przez niecałe dwa miesiące. Aż 30 ze wszystkich pacjentów pochodziło ze stanu Wisconsin.

Objawy osób, które zgłaszają się do szpitali z dolegliwościami po użyciu e-papierosa to między innymi wymioty, duszności i ostry ból w klatce piersiowej. Wielu z hospitalizowanych skarży się też na szybką utratę masy ciała. Taki zestaw symptomów nie pasuje według uczonych do żadnej z powszechnie obserwowanych dolegliwości oddechowych. Dlatego eksperci mówią o „tajemniczej” chorobie płuc, pojawiającej się u osób używających e-papierosów. CDC nadal prowadzi analizę zebranych danych. Może to potrwać nawet kilka miesięcy.

Choroba miewa dramatyczny przebieg. Agencja Associated Press wspomina o przypadku Dylana Nelsona, 26-latka z Wisconsin. Mężczyzna regularnie używający e-papierosa zgłosił się do szpitala z objawami duszności i bólu w klatce piersiowej. Lekarze zdiagnozowali u niego astmę i zapalenie płuc. Wypisali go z oddziału po leczeniu i obserwacji. Po kilku dniach Nelson musiał wrócić na szpitalne łóżko z wyjątkowo ostrą niewydolnością płuc. Według lekarzy przeżył jedynie dzięki podłączeniu do aparatury wspomagającej oddychanie.

Szczególnie alarmujące są informacje dotyczące nastolatków. Naczelny Lekarz Stanów Zjednoczonych Jerome Adams mówił nawet o e-papierosowej „epidemii”. Zaniepokojeni są również pediatrzy z całego kraju, w tym z Minnesoty. Pracownicy tamtejszego Szpitala Dziecięcego przyznali, że coraz częściej hospitalizują młodych ludzi regularnie używających tych urządzeń.

– Jesteśmy bardzo zmartwieni rosnącą liczą przypadków uszkodzenia płuc, które można powiązać z e-papierosami. – napisali w oświadczeniu.

Naprawdę sądzę, że główną przyczyną tej choroby są substancje wdychane przez pacjentów. – mówiła AP dr Anne Griffiths ze szpitala w Minnesocie. – Najprawdopodobniej symptomy te pojawiały się już wcześniej, jednak dopiero teraz rozpoznajemy je we właściwy sposób. – komentowała.

CDC podkreśla, że na razie nie ma wystarczających dowodów mówiących o bezpośrednim związku dolegliwości z wdychaniem e-papierosowego dymu. Bez wątpienia jednak zawiera on w wielu przypadkach substancje toksyczne dla ludzkiego organizmu – w tym metale ciężkie i formaldehyd.

Fot. Shutterstock.

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.