Udostępnij

Amerykańskie CDC naliczyło prawie 100 przypadków nowej choroby płuc. Chorych łączą e-papierosy

29.08.2019

Medycy z amerykańskiego stanu Illinois potwierdzili śmierć pacjenta, który skarżył się na dolegliwości oddechowe po użyciu e-papierosa. To pierwszy przypadek zgonu z tego powodu. Uczeni już wcześniej ostrzegali przed negatywnym wpływem e-papierosów na zdrowie. 

Informację podała agencja Associated Press za stanowym Urzędem Zdrowia Publicznego. Ten potwierdził, że zmarła osoba cierpiała na ostrą niewydolność oddechową. Jego przedstawiciele wstrzymują się jednak z podaniem szczegółowej diagnozy.

Oświadczenie Urzędu pojawiło się zaledwie kilka godzin po podaniu alarmujących danych przez amerykański odpowiednik sanepidu. Centre for Disease Control (CDC) powiązało z używaniem e-papierosów 94 przypadki zachorowań dotyczących właśnie układu oddechowego. To dane wynikające z badania przeprowadzonego w 14 stanach przez niecałe dwa miesiące. Aż 30 ze wszystkich pacjentów pochodziło ze stanu Wisconsin.

Objawy osób, które zgłaszają się do szpitali z dolegliwościami po użyciu e-papierosa to między innymi wymioty, duszności i ostry ból w klatce piersiowej. Wielu z hospitalizowanych skarży się też na szybką utratę masy ciała. Taki zestaw symptomów nie pasuje według uczonych do żadnej z powszechnie obserwowanych dolegliwości oddechowych. Dlatego eksperci mówią o „tajemniczej” chorobie płuc, pojawiającej się u osób używających e-papierosów. CDC nadal prowadzi analizę zebranych danych. Może to potrwać nawet kilka miesięcy.

Choroba miewa dramatyczny przebieg. Agencja Associated Press wspomina o przypadku Dylana Nelsona, 26-latka z Wisconsin. Mężczyzna regularnie używający e-papierosa zgłosił się do szpitala z objawami duszności i bólu w klatce piersiowej. Lekarze zdiagnozowali u niego astmę i zapalenie płuc. Wypisali go z oddziału po leczeniu i obserwacji. Po kilku dniach Nelson musiał wrócić na szpitalne łóżko z wyjątkowo ostrą niewydolnością płuc. Według lekarzy przeżył jedynie dzięki podłączeniu do aparatury wspomagającej oddychanie.

Szczególnie alarmujące są informacje dotyczące nastolatków. Naczelny Lekarz Stanów Zjednoczonych Jerome Adams mówił nawet o e-papierosowej „epidemii”. Zaniepokojeni są również pediatrzy z całego kraju, w tym z Minnesoty. Pracownicy tamtejszego Szpitala Dziecięcego przyznali, że coraz częściej hospitalizują młodych ludzi regularnie używających tych urządzeń.

– Jesteśmy bardzo zmartwieni rosnącą liczą przypadków uszkodzenia płuc, które można powiązać z e-papierosami. – napisali w oświadczeniu.

Naprawdę sądzę, że główną przyczyną tej choroby są substancje wdychane przez pacjentów. – mówiła AP dr Anne Griffiths ze szpitala w Minnesocie. – Najprawdopodobniej symptomy te pojawiały się już wcześniej, jednak dopiero teraz rozpoznajemy je we właściwy sposób. – komentowała.

CDC podkreśla, że na razie nie ma wystarczających dowodów mówiących o bezpośrednim związku dolegliwości z wdychaniem e-papierosowego dymu. Bez wątpienia jednak zawiera on w wielu przypadkach substancje toksyczne dla ludzkiego organizmu – w tym metale ciężkie i formaldehyd.

Fot. Shutterstock.

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.