Udostępnij

W Waszyngtonie będą kompostować ludzkie zwłoki. Nowy sposób pochówku już w 2021 roku

07.05.2020

Na 2021 rok zapowiedziano otwarcie pierwszego zakładu pogrzebowego, który oferuje przekształcenie ciała zmarłego w kompost. Proces przyspieszonego rozkładu odbywać się ma w specjalnych naczyniach, a wystrój wokół – specjalnie zaaranżowany ogród – przypominać ma o łączności człowieka z naturalnymi cyklami w świecie przyrody.

Amerykańska firma Recompose z siedzibą w Seattle jako pierwsza w USA zaoferuje „naturalną redukcję organiczną” – proces, podczas którego ludzkie zwłoki – w tym także kości i zęby – przekształcane są w rodzaj organicznej gleby. Dalszy jej los zależy już od rodziny denata lub denatki, jednak można przypuszczać, że wiele z nich zdecyduje się na posadzenie na szczątkach bliskiej osoby rośliny, np. drzewa. A wszystko to możliwe dzięki niedawnej nowelizacji prawa w Stanie Waszyngton, na mocy którego zalegalizowany został nowy typ pochówku.

Do posadzenia rośliny zachęca chociażby stylistyka powstającego domu pogrzebowego – pełnego drzew i przypominającego o przynależności człowieka do świata przyrody. Warto również wspomnieć o zyskujących popularność biodegradowalnych urnach, które również są propozycją wykorzystania szczątków zmarłego jako symbolicznej podstawy dla nowego życia, jednak jedynie na bazie prochów pochodzących z kremacji. W przypadku Recompose szczątki mogłyby faktycznie zostać przyswojone, czy też wbudowane w roślinę. Przed niemal dwoma laty start-up Bios Incube – oferujący biodegradowalne urny, w których poza prochami zmarłego umieszcza się sadzonkę wybranej rośliny – informował, że sprzedał 60 tys. tego rodzaju urn.

Wróćmy jednak do propozycji Recompose. Jak informuje firma, rozkład ciała zmarłego odbywać się ma w w specjalnych naczyniach i trwać jedynie 30 dni, m.in. dzięki zapewnieniu odpowiednio wysokiej temperatury, sprzyjającej szybkiemu rozkładowi. Gwarantuje także, że proces ten nie stwarza zagrożenia epidemiologicznego, choć nie wyklucza, że wprowadzi zakaz w przypadku zgonu z powodu najgroźniejszych chorób zakaźnych. Cały proces odbywać się ma w budynku zaprojektowanym tak, by przypominać o naturalnych cyklach w przyrodzie i przynależności do nich także człowieka – a więc w otoczeniu licznych roślin.

„Transformacja człowieka w glebę zachodzi w naszych heksagonalnych naczyniach wielokrotnego użytku. Po zakończeniu procesu rodziny będą mogły zabrać do domu część utworzonej gleby, a ogrody na miejscu przypomną nam, że całe życie jest ze sobą powiązane” – możemy przeczytać na stronie internetowej firmy.

 

Zdjęcie: Shutterstock/FabrikaSimf

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.