Udostępnij

W Waszyngtonie będą kompostować ludzkie zwłoki. Nowy sposób pochówku już w 2021 roku

06.12.2019

Na 2021 rok zapowiedziano otwarcie pierwszego zakładu pogrzebowego, który oferuje przekształcenie ciała zmarłego w kompost. Proces przyspieszonego rozkładu odbywać się ma w specjalnych naczyniach, a wystrój wokół – specjalnie zaaranżowany ogród – przypominać ma o łączności człowieka z naturalnymi cyklami w świecie przyrody.

Amerykańska firma Recompose z siedzibą w Seattle jako pierwsza w USA zaoferuje „naturalną redukcję organiczną” – proces, podczas którego ludzkie zwłoki – w tym także kości i zęby – przekształcane są w rodzaj organicznej gleby. Dalszy jej los zależy już od rodziny denata lub denatki, jednak można przypuszczać, że wiele z nich zdecyduje się na posadzenie na szczątkach bliskiej osoby rośliny, np. drzewa. A wszystko to możliwe dzięki niedawnej nowelizacji prawa w Stanie Waszyngton, na mocy którego zalegalizowany został nowy typ pochówku.

Do posadzenia rośliny zachęca chociażby stylistyka powstającego domu pogrzebowego – pełnego drzew i przypominającego o przynależności człowieka do świata przyrody. Warto również wspomnieć o zyskujących popularność biodegradowalnych urnach, które również są propozycją wykorzystania szczątków zmarłego jako symbolicznej podstawy dla nowego życia, jednak jedynie na bazie prochów pochodzących z kremacji. W przypadku Recompose szczątki mogłyby faktycznie zostać przyswojone, czy też wbudowane w roślinę. Przed niemal dwoma laty start-up Bios Incube – oferujący biodegradowalne urny, w których poza prochami zmarłego umieszcza się sadzonkę wybranej rośliny – informował, że sprzedał 60 tys. tego rodzaju urn.

Wróćmy jednak do propozycji Recompose. Jak informuje firma, rozkład ciała zmarłego odbywać się ma w w specjalnych naczyniach i trwać jedynie 30 dni, m.in. dzięki zapewnieniu odpowiednio wysokiej temperatury, sprzyjającej szybkiemu rozkładowi. Gwarantuje także, że proces ten nie stwarza zagrożenia epidemiologicznego, choć nie wyklucza, że wprowadzi zakaz w przypadku zgonu z powodu najgroźniejszych chorób zakaźnych. Cały proces odbywać się ma w budynku zaprojektowanym tak, by przypominać o naturalnych cyklach w przyrodzie i przynależności do nich także człowieka – a więc w otoczeniu licznych roślin.

„Transformacja człowieka w glebę zachodzi w naszych heksagonalnych naczyniach wielokrotnego użytku. Po zakończeniu procesu rodziny będą mogły zabrać do domu część utworzonej gleby, a ogrody na miejscu przypomną nam, że całe życie jest ze sobą powiązane” – możemy przeczytać na stronie internetowej firmy.

 

Zdjęcie: Shutterstock/FabrikaSimf

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.