Udostępnij

W wiejskich szkołach będą uczyć o smogu. „Tam problem z zanieczyszczeniem jest największy”

25.10.2019

Co poradzić na wiejski smog? Najlepiej mówić o nim więcej w szkołach. Tak twierdzą osoby zaangażowane w europejski program „Clean air curriculum as a base for clean environment”. Dzięki niemu nauczyciele z 19 szkół w Polsce zyskali wiedzę i materiały potrzebne do nauczania o smogu. Był to jednak jedynie pilotaż akcji edukacyjnej, która pełną parą ruszy od nowego roku.

Finansowany z programu Erasmus+ program obejmie jednak nie tylko Polskę. Wezmą w nim udział uczniowie z czterech innych krajów: Czech, Słowacji, Rumunii i Hiszpanii.

– W każdym z tych krajów specyfika problemu smogu jest trochę inna. – mówi Magdalena Kozłowska z Krakowskiego Alarmu Smogowego, jedna z organizatorek akcji w Polsce – O ile w państwach Europy Środkowo-Wschodniej chodzi przede wszystkim o smog z opalanymi paliwami stałymi kotłów, to w Hiszpanii na zanieczyszczenie powietrza składają się głównie dym z pożarów i kominków używanych w zimowych miesiącach. – wyjaśnia Kozłowska.

Jak podkreśla aktywistka, poziom wiedzy o smogu i jego przyczynach jest na wsi często o wiele niższy niż w miastach. Alarmy Smogowe działają głównie w największych metropoliach, a do mieszkańców niewielkich miejscowości trudniej jest dotrzeć.

– A dzieci często są w stanie przekazać wiedzę nabytą w szkole swoim rodzicom. Tak dzieje się również w sprawie zmian klimatu czy segregacji odpadów. – mówi Kozłowska. – Chcemy dotrzeć też do różnych grup wiekowych wśród uczniów. Wśród młodzieży uczącej się są przecież również 19-latkowie, którzy za kilka lat mogą zacząć myśleć o założeniu rodziny i budowie domu. Zależy nam na tym, by wybrali wtedy ekologiczne rozwiązania.

W ramach projektu powstaną między innymi konspekty zajęć, nauczyciele będą mogli skorzystać również z prezentacji multimedialnych czy filmików edukujących o smogu. Jeden z nich powstaje specjalnie z myślą o najmłodszych uczniach. To wszystko ma prowadzić do zwiększenia się świadomości zagrożenia smogiem wśród dzieci. Mają się one dowiedzieć, jakie są przyczyny zanieczyszczenia powietrza, jak wpływa ono na zdrowie człowieka i w jaki sposób można z nim walczyć.

– Na wsiach temat ten jest traktowany po macoszemu. A przecież badania wskazują, że wbrew obiegowej opinii to właśnie w mniejszych miejscowościach smog truje najbardziej – komentuje Kozłowska.

Pilotaż akcji odbył się miedzy innymi w Byszycach, Olszanicy czy Dąbrowie Tarnowskiej. Aktywiści do końca grudnia będą dopracowywać materiały i plany lekcji, które większej liczbie szkół posłużą już w nowym roku.

Źródło zdjęcia: Shutterstock/ Fyrmiu Rohyvare

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.