Udostępnij

Wałbrzych tworzy 20-kilometrowe kwietne korytarze dla owadów wzdłuż głównych ulic miasta

18.07.2019

Czy miasto może być przestrzenią przyjazną dla owadów, w tym niezbędnych dla ekosystemu zapylaczy, takich jak pszczoły? Wałbrzych pokazuje, że tak – stawiając na łąki kwietne na obszarze całego miasta. Wzdłuż głównych arterii powstają pasy zieleni, obsiane mieszankami miododajnymi, a ponadto odstraszającymi komary i pochłaniającymi miejskie zanieczyszczenia. Rośliny same w sobie mają sprzyjać także małej retencji. W ciągu dwóch lat łąki osiągną 20 km długości.

Łąki mają objąć ostatecznie kilkaset tysięcy metrów kwadratowych terenu, rozciągając się wzdłuż głównych ulic miastach. Korytarz ma przebiegać od ul. de Gaulla (gdzie już dziś znajduje się kilometrowy odcinek łąk), poprzez m.in. ul. Uczniowską i Strzegomską, po Park Sobieskiego, który tym samym zostanie włączony w system przyjazny m.in. pszczołom. Wśród roślin znajdą się z jednej strony gatunki miododajne, z drugiej natomiast odstraszające komary i pochłaniające miejskie zanieczyszczenia powietrza.

O to, dlaczego miasto postanowiło siać kwiaty, zapytałem w wałbrzyskim magistracie. 

„Po pierwsze, przepięknie to wygląda. Po drugie, łąki są tańsze w utrzymaniu, ponieważ w przeciwieństwie do trawników, kosi się je raz do roku. Po trzecie – i myślę, że najważniejsze – to sygnał od pszczelarzy. Dzięki łąkom owady będą miały gdzie się zatrzymać, gdzie żyć i się rozwijać. Pierwszy, kilometrowy odcinek łąki już powstał – w planie jest natomiast dłuższy korytarz, biegnący przez centrum miasta. Będzie on liczyć około 20 kilometrów” – mówi Edward Szewczak, rzecznik prasowy miasta.

O szczegółach inwestycji – zarówno już ukończonych, jak i realizowanych – opowiada Michael Liguz, miejski ogrodnik Wałbrzycha:

„W ubiegłym roku wysialiśmy pierwszy odcinek łąki kwietnej, przy ul. de Gaulle’a. Znalazły się tam mieszanki miododajne, mające pochłaniać ponadto zanieczyszczenia powietrza – przede wszystkim maki, chabry, bławatki. Według dostawcy tej mieszanki, znajdujące się w niej gatunki mają odstraszać również komary. Ponadto łąki pomagają również małej retencji, dzięki czemu nie wysychają one w takim stopniu jak skoszone trawniki.

Idąc tym torem, planujemy kolejne dwadzieścia kilometrów łąki kwietnej – a więc korytarza ekologicznego dla wszystkich, szeroko pojętych owadów. Inwestycja powinna zakończyć się w ciągu dwóch lat, a łącznie obsiane zostaną setki tysięcy metrów kwadratowych terenu.

Ponadto postawiliśmy 4 ule, przy Teatrze Dramatycznym, we współpracy z lokalnym związkiem pszczelarzy. Budujemy także hotele dla pszczół, by mogły one przebywać w parkach i przy głównych traktach komunikacyjnych”.

Zdjęcie: Edward Szewczak

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.