Udostępnij

Walenie biskajskie wymierają. Zostało ich tylko 366

29.10.2020

Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Atmosferyczna (NOAA) poinformowała o spadku liczebności krytycznie zagrożonych waleni (wielorybów) biskajskich. Według najnowszych szacunków pozostało jedynie 366 osobników. Rok wcześniej statystyki mówiły o 412 przedstawicielach gatunku.

Waleń biskajski to krytycznie zagrożony wyginięciem gatunek morskiego ssaka, który żyje w północnej części Atlantyku. Dorosłe osobniki liczą od 15 do 17 metrów długości, a ich masa wynosi przeważnie od 50 do 90 ton. Populacja niegdyś powszechnie występującego walenia została radykalnie uszczuplona w XIX i XX wieku, kiedy intensywnie rozwijało się komercyjne wielorybnictwo.

Obecnie poważnym zagrożeniem dla gatunku nadal jest działalność człowieka: m.in. zderzenia ze statkami czy ugrzęźnięcia w sieciach rybackich. [Więcej o historii nowoczesnego wielorybnictwa pisaliśmy tutaj.]

Z najnowszych wyliczeń amerykańskiej agencji NOAA wynika, że w styczniu 2019 roku populacja waleni biskajskich liczyła 366 osobników. Rok wcześniej liczebność gatunku szacowano na 412 osobników.

„Druzgocące szacunki”

Organizacja Conversation Law Foundation zaznacza, że populacja zagrożonego gatunku jest najprawdopodobniej jeszcze niższa, ponieważ od stycznia ubiegłego roku odnotowano co najmniej 15 przypadków zgonów lub poważnych wypadków z udziałem waleni biskajskich.

„Te szacunki populacji są druzgocące” – powiedziała w oświadczeniu Erica Fuller, starszy prawnik w Conservation Law Foundation.

„Perspektywy są ponure, o ile nie zaczniemy działać już dziś. Wiemy, że ludzka działalność dziesiątkuje tę populację. Co musi się stać, by federalni urzędnicy w końcu podjęli działania na rzecz ochrony tych wspaniałych zwierząt?” – pyta Fuller. CLF od lat domaga się od Stanów Zjednoczonych większej ochrony życia wielorybów, m.in. za sprawą regulacji dotyczących rybołówstwa, a także ograniczenia prędkości statków.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Steve Meese

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.