Udostępnij

Walia ogłosiła stan zagrożenia klimatycznego

29.04.2019

BBC informuje, że Walia zdecydowała się na ogłoszenie stanu zagrożenia klimatycznego. Rząd, w którego imieniu deklarację złożyła minister energii i środowiska, zrobił to na skutek protestów. 

Lesley Griffiths, walijska minister energii, środowiska oraz spraw wiejskich, mówiła, że ma nadzieję, iż deklaracja będzie początkiem działań. Nie tylko w Walii, ale też na całych Wyspach Brytyjskich i w innych krajach. Podkreślała, że zmiana klimatu zagraża między innymi zdrowiu Walijczyków oraz infrastrukturze i środowisku naturalnemu tego pięknego kraju.

Walijczycy deklarują już, że chcą osiągnąć neutralność, jak chodzi o emisje CO2 sektora publicznego najdalej do 2030 roku i zadbać o to, by sektor prywatny zrobił to tak szybko, jak to możliwe. Teraz działań będzie najprawdopodobniej więcej. W najbliższą środę deklaracje rządu ma przegłosować walijskie zgromadzenie ustawodawcze, co spowoduje, że Walia stanie się pierwszym krajem, który zdecydował się oficjalnie ogłosić stan zagrożenia zmianą klimatu.

Wcześniej zrobiło to kilkaset miast oraz regionów, o czym pisaliśmy TUTAJ.

W komentarzach podkreślano, że deklaracja nie może być tylko pustym gestem „To musi teraz oznaczać realne i natychmiastowe poświęcenie się zwalczaniu zmian klimatu z podniesioną głową i konkretnymi działaniami oraz polityczną wolą potrzebną do ich przeprowadzenia”, komentował dla BBC Llyr Gruffydd, który w partii Plaid Cymru pełni rolę rzecznika w sprawach środowiska.

W niedzielę deklarację podobną do walijskiego rządu złożyła premier Szkocji Nicola Sturgeon. Mówiła, że zrobiła to pod wpływem uczestników szkolnych strajków dla klimatu. A w Anglii laburzyści zapowiedzieli, że będą się starać, by deklaracje o stanie zagrożenia klimatycznego złożył brytyjski rząd.

Także w Londynie jest to efekt protestów.

Fot. Shutterstock.

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.