Na wtorek (14.07) na godz. 18:00 zaplanowano pierwsze czytanie nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii. Projekt zakłada zwiększoną sprzedaż drewna na cele energetyczne. Pod Sejmem będą protestować aktywiści i miłośnicy przyrody. Jak przestrzegają, nowelizacja może doprowadzić do jeszcze bardziej intensywnych wycinek w polskich lasach.
Projekt Ministerstwa Środowiska zakłada wprowadzenie nowej definicji „drewna energetycznego”, która obowiązywałaby do końca 2021 roku. Za “drewno energetyczne” ma być uznane m.in. drewno małowymiarowe, chrust, igliwie i liście, kora, korzenie, karpy i drewno o minimalnej średnicy w górnym końcu wynoszącej co najmniej 7 cm w korze, które nie nadaje się np. do produkcji mebli.
Nowelizacja ma pomóc Lasom Państwowym, które przez pandemię sprzedają mniej drewna, a ścięte drzewa zalegają w lasach (więcej o noweli pisaliśmy TUTAJ).
” Lasy Państwowe zdają sobie sprawę z tego, że dotychczasowa gospodarka leśna nakierowana na produkcję drewna iglastego preferowanego przez przemysł nie może być kontynuowana” – komentuje Marta Grundland z Greenpeace w swoim tekście „Walka o martwe drewno i polskie lasy”. „W ostatnich latach postawiono na sadzenie większej ilości drzew liściastych takich jak dęby czy buki. Przebudowa drzewostanów idzie jednak zdecydowanie zbyt wolno, dlatego, przewidując straty finansowe, Lasy Państwowe potrzebują nowego rynku zbytu – w tym przypadku elektrowni.”
Aktywiści ostrzegają, że nowela pozwoli na jeszcze bardziej intensywne wycinki lasów pod pretekstem ich ochrony. Co więcej, może przyczynić się do pogłębienia kryzysu klimatycznego.
„Odpowiedzią na kryzys klimatyczny nie mogą być działania, które ten kryzys jeszcze bardziej pogłębią poprzez spalanie i uwalnianie węgla zmagazynowanego w drzewostanach” – dodaje Marta Grundland.
Dlatego Greenpeace i ruch Extinction Rebellion organizują dziś (wtorek, 14.07) protest pod Sejmem. Można do nich dołączać od 17:30 – manifestacja rozpocznie się na pół godziny przed planowanym pierwszym czytaniem nowelizacji ustawy o OZE.
Wydarzenie na Facebooku można znaleźć pod TYM LINKIEM.
Zdjęcie: Shutterstock/smereka