Udostępnij

Warmia i Mazury przygotowują uchwałę antysmogową. PiS przeciwny, chce przedłużenia konsultacji

27.01.2022

Województwo warmińsko-mazurskie bierze się za uchwałę antysmogową. To jeden z ostatnich regionów, które do tej pory nie uchwaliły takiego aktu prawnego. Projekt dokumentu jest gotowy i przeszedł konsultacje społeczne. Według wojewódzkiej opozycji – niewystarczające. Smog jest problemem, ale Warmia i Mazury stoją drewnem – przekonują sceptycy.

Województwo warmińsko-mazurskie to jeden z dwóch bez uchwały antysmogowej. Drugim regionem, gdzie taki dokument nie został jeszcze przegłosowany, jest podlaskie. Na Warmii i Mazurach w styczniu trwały konsultacje zaproponowanego przez wojewódzkie władze projektu.

Co zakładają propozycje? Przede wszystkim zakazują one używania „kopciuchów”. Najgorsze jakościowo piece mają zniknąć z całego województwa do 2029 roku, a z miast – do 2027. Docelowo wszystkie gospodarstwa w zasięgu sieci ciepłowniczej i gazowej mają zrezygnować z ogrzewania paliwami stałymi. Ten zapis w całym województwie ma obowiązywać od 2035 roku (w miastach od 2030). Ponadto w myśl nowych przepisów w regionie nie będzie można już palić między innymi węglem brunatnym, mułem węglowym, flotokoncentratami czy mokrą biomasą. Ten zapis ma wejść w życie od pierwszego dnia obowiązywania uchwały.

Warmia i Mazury: smog ważny, ale drewno ważniejsze?

Wojewódzkie władze obiecują, że nie zostawią mieszkańców bez wsparcia. „Musimy skupić się na pozyskaniu środków finansowych, aby najuboższe gminy naszego województwa nie miały problemu z wprowadzeniem założeń takiej uchwały. Chcemy również, aby gminy jako jednostki będące najbliżej mieszkańców podjęły czynną współpracę podczas konsultacji nad uchwałą antysmogową” – mówiła Jolanta Piotrowska z zarządu województwa.

Te zapewnienia nie przekonują niektórych sceptycznych samorządowców. Uwagi mają władze gmin, gdzie popularnym paliwem pozostaje drewno. „Uważam, że błędem jest wyrzucenie z tego katalogu biomasy, peletu drzewnego oraz drewna opałowego. Stąd taka inicjatywa, byśmy wszyscy rozszerzyli katalog o inne materiały palne, które też są ekologiczne i nie przysparzają środowisku większych obciążeń” – komentował w Radiu Olsztyn burmistrz Białej Piskiej, Grzegorz Pałdyna.

Czytaj również: Rabka Zdrój strefą bez węgla. Tak Podhale walczy ze smogiem

Sceptycznie do projektu uchwały podchodzą również radni PiS z Sejmiku Województwa kontrolowanego przez Platformę Obywatelską i PSL. „Ogólnie jesteśmy negatywnie nastawieni do sytuacji, w której mieszkańcy Warmińsko-Mazurskiego będą musieli dopłacać ciężkie pieniądze do tego, żeby żyć godnie i nie w chłodzie”- mówił radny Grzegorz Kierozalski.

Dlatego radni PiS zawnioskowali o przedłużenie konsultacji społecznych, które miały zakończyć się 22 stycznia. Urzędnicy odpowiadają, że wymiana pieców nie powinna być dla mieszkańców regionu problemem. Już teraz mogą uzyskać dofinansowanie z programów STOP SMOG i Czyste Powietrze. Jak podała Polska Agencja Prasowa, rzeczywista liczba „kopciuchów” działających na Warmii i Mazurach nie jest znana.

Źródło zdjęcia: ysuel / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.